Od stycznia kierowcy mają więcej uprawnień. Nie wszyscy o tym wiedzą

i

Autor: pixabay.com

Od stycznia kierowcy mają więcej uprawnień. Nie wszyscy o tym wiedzą

2023-03-09 11:16

Wraz z nadejściem nowego roku obowiązywać zaczęły nowe przepisy dotyczące prawa jazdy, które dają kierowcom kategorii B dodatkowe uprawnienia. Mowa o tzw. kodzie 96. Można go dostać nawet za darmo. Do czego służy?

Nowe uprawnienia kierowców od 1 stycznia

1 stycznia 2023 kierowcy zyskali nowe uprawnienia. Mowa o kierowcach posiadających kategorię B. Sprawa dotyczy przyczepy, którą można przymocować do samochodu. Regulacje dotyczące tej kwestii są ściśle określone, a ograniczenia mówiące o tym, jaką przyczepę można ciągnąć są dosyć spore. Aby pozbyć się tego problemu, powinniśmy postarać się o uzyskanie specjalnego kodu w prawie jazdy. Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z  20 maja 2016 roku, kod 96 daje możliwość ciągnięcia przyczepy innej niż lekka, samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej do 3,5 tony, pod warunkiem, że masa całego zestawu pojazdów nie przekracza 4,25 tony. Do tej pory trzeba było także spełnić dwa warunki:

  • masa rzeczywista przyczepy nie mogła przekroczyć rzeczywistej masy całkowitej samochodu,
  • stosunek dopuszczalnej masy auta do masy dopuszczalnej przyczepy nie mógł przekroczyć 1,33:1.

W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi; warunek stosuje się również do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r. - brzmiał dokładny zapis.

Przepisy były więc dosyć skomplikowane, a kierowcy mogli mieć problemy z ich interpretacją. Nie wszyscy jednak wiedzą, że od 1 stycznia uległy one zmianie. Kierowcy posiadający kategorię B z kodem 96 zyskali uprawnienia do mocowania przyczep nawet o kilkaset kilogramów cięższych. Teraz możemy prowadzić zestaw, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie więcej niż 4,25 tony. Jeżeli to dla kogoś za mało, pozostaje tylko zrobienie prawa jazdy kategorii E, dzięki któremu można holować przyczepę ważącą do 3,5 tony, a zatem masa całego zestawu może wynosić nawet 7 ton.

Jak uzyskać kod 96?

Co trzeba zrobić, aby posiadać uprawnienia oznaczone kodem 96? Po pierwsze, musimy posiadać prawo jazdy kategorii B. Aby uzyskać specjalny kod, wystarczy zdać państwowy egzamin praktyczny. Nie musimy obawiać się kosztownych kursów. Jedyny wydatek jaki poniesiemy, to 170 złotych stanowiące opłatę za egzamin. Jeżeli posiadaliśmy kod 96 przed 1 stycznia, nie musimy robić nic. Automatycznie zyskaliśmy możliwość holowania cięższych przyczep.

Do czego oprócz prowadzenia samochodów osobowych upoważnia nas prawo jazdy kategorii B? Lista jest dosyć długa, o czym zapewne nie wszyscy wiedzą.

  • Pojazdy samochodowe
  • samochody z lekką przyczepą
  • samochody z przyczepą inna niż lekka
  • motorowery
  • motocykle o pojemności do 125 cm
  • lekkie czterokołowce
  • ciągniki rolnicze
  • pojazdy wolnobieżne
Stracił prawo jazdy w 18 sekund. Za ten numer dostał 29 punktów karnych
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE