Nowy dodatek dla seniorów. Sołtys Plus już od lipca?

i

Autor: pixabay.com

Informacje

Nowy dodatek na wakacje. Warto złożyć wniosek o 300 złotych

2023-06-07 14:58

Seniorzy otrzymają kolejny dodatek od rządu. Do comiesięcznych świadczeń będzie dokładane im 300 złotych. Co trzeba zrobić, aby otrzymać pieniądze? Od kiedy można ubiegać się o dodatek?

Spis treści

  1. Nowy dodatek dla seniorów. "Sołtys Plus" już od lipca?
  2. Kto otrzyma "Sołtys Plus"?

Nowy dodatek dla seniorów. "Sołtys Plus" już od lipca?

Niektórzy seniorzy już w lipcu dostaną dodatkowe 300 złotych. Ta kwota będzie im przekazywana co miesiąc. Co trzeba zrobić, aby otrzymywać pieniądze? Przede wszystkim należy pamiętać o wniosku, który jest podstawą świadczenia. Kto będzie mógł ubiegać się o dodatek zwany „Sołtys Plus”?

Dodatkowe pieniądze do emerytury otrzymają seniorzy, którzy w przeszłości pełnili ważne społecznie funkcje – sołtyski lub sołtysa. Są one sprawowane nieodpłatnie, a obowiązki nakładane na takie osoby przez zobowiązania niejednokrotnie wpływają na życie prywatne. Wprowadzenie dodatku jest ukłonem w stronę grupy społecznej, która już kilkukrotnie upominała się o swoje przywileje. Aby otrzymać pieniądze, trzeba będzie spełnić ważne kryteria.

Kto otrzyma "Sołtys Plus"?

Nie tylko pełnienie obowiązków sołtysa zadecyduje o otrzymaniu pieniędzy. Rządzący postanowili, że konieczne będzie także ukończenie powszechnego wieku emerytalnego, a także przepracowanie odpowiednio długiego czasu na takim stanowisku. Co to oznacza? Kobiety będą mogły się starać o „Sołtys Plus” po ukończeniu 60. roku życia, a mężczyźni po 65. roku życia. Sprawowanie funkcji sołtysa musi natomiast trwać co najmniej dwie kadencje, nie mniej niż osiem lat. Przerwa między kadencjami nie wpływa negatywnie na przyznanie dodatku.

Wnioski trzeba będzie składać do oddziału KRUS-u. Najprawdopodobniej będzie można zrobić to już od 1 lipca. Sam wniosek jednak nie wystarczy. Co jeszcze będą musieli przedstawić seniorzy?

  • oświadczenie o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa,
  • zaświadczenie od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, potwierdzające okres pełnienia funkcji.
  • pisemne oświadczenie potwierdzone przez minimum 5 osób zamieszkujących sołectwo w czasie pełnienia funkcji przez wnioskującego - w przypadku gdy uzyskanie zaświadczenia nie będzie możliwe.

KRUS będzie miał 60 dni od daty złożenia wniosku na jego rozpatrzenie. Wartość dodatku może jeszcze wzrosnąć. Od 1 marca 2024 roku, uwzględniając waloryzację, seniorzy będą mogli otrzymywać większą kwotę.

ZOBACZ: PIKNIK WOJSKOWY W RZESZOWIE

Piknik wojskowy w Rzeszowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE