Noc Perseidów 2022 w Rzeszowie. Gdzie najlepiej będzie je widać?

2022-08-11 14:03
Noc Perseidów w Rzeszowie. Gdzie najlepiej będzie je widać?
Autor: Fot. Maciek Maciejewski | IMGW-PIB

Nadchodzi noc spadających gwiazd. Tego widoku długo nie będzie dało się zapomnieć... W noc z piątku na sobotę w Rzeszowie na niebie zobaczymy maksimum roju Perseidów. Jeśli pogoda dopisze, deszcz meteorów najlepiej będzie widoczny w nocy z 12 na 13 sierpnia 2022 r.

Noc Perseidów 2022. O co chodzi?

Jak podaje IMGW w przestrzeni Perseidy to deszcz meteorów spadający z punktu w gwiazdozbiorze Perseusza, związany jest z kometą 109p/Swift-Tuttle, która okrąża Słońce mniej więcej co 133 lata.

„Obecnie kometa nie jest widoczna w żadnym teleskopie, ale będzie można ją obserwować nie tylko za pomocą teleskopów, ale również gołym okiem, gdy powróci w pobliże Słońca w… 2126 roku” – czytamy na stronie IMGW.

Perseidy 2022. Jonowy warkocz na niebie

Kiedy kometa zbliży się na niewielką odległość od Słońca, ciepło i promieniowanie odparowuje lód z jej powierzchni, tworząc świecący warkocz jonowy na niebie.

„Uwalnia ono również cząsteczki pyłu uwięzione w lodzie, generując drugi warkocz pyłowy, odbijający światło słoneczne. Uwolnione w nim cząstki pyłu pozostają rozsiane wzdłuż trajektorii komety. Jeśli orbita komety przecina ziemską, nasza planeta będzie napotykać cząstki w tym samym czasie każdego roku. I to właśnie te pozostałości są źródłem deszczu meteorów” – wyjaśnia IMGW.

Maksimum tego zjawiska zobaczymy w nocy z 12 na 13 sierpnia 2022 r. o godz. 5 rano. 

Tajemnicze zjawisko nad Warszawą! To ludzie perseidy z Red Bull Skydive Team

Gdzie w Rzeszowie można oglądać Noc Perseidów?

Perseidy w Rzeszowie będzie można oglądać na Turkusowym Polu, gdzie odbędzie się zorganizowane tematyczne wydarzenie. Można też pojechać na Matysówkę, czy w wybrać się na punkt widokowy na wzgórzu Magdalenka. Oprócz Perseidów w nocy 12 sierpnia 2022 r. będziemy mogli podziwiać pełnię Księżyca.

Na razie prognoza pogody na 12 sierpnia w Rzeszowie przewiduje przelotne deszcze w ciągu dnia. W nocy ma pojawić się mgła, a chmury mogą niestety zasłonić niebo.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE