Niedźwiedzica z Bieszczad znowu wróciła! Nie daje spokoju mieszkańcom gminy Solina

2022-08-05 10:28
Niedźwiedzica „recydywistka” sieje postrach w gminie Solina. Wójt apeluje o pomoc
Autor: Pixabay

Młoda niedźwiedzica nie daje spokoju mieszkańcom gminy Solina. Od kilku miesięcy zwierzę niebezpiecznie blisko podchodzi do gospodarstw domowych. Ostatnio zaatakowała psa, którego dotkliwie zraniła. Zwierzę już kilkakrotnie było odławiane i wywożone w głąb Bieszczad – za każdym razem wracała.

Niedźwiedzica pierwszy raz w okolicy gminy Solina pojawiła się w marcu tego roku. Od razu czuła się jak u siebie, ponieważ podchodziła bliska zabudowań, a także wchodziła na posesje. Zwierzę zostało odłowione i wypuszczone w lesie. To jednak nie zraziło drapieżnika, który po kilku miesiącach wrócił. W czerwcu w jednym z gospodarstw zjadła kury, a w miejscowości Bukowiec weszła na przedszkolny plac zabaw. Wówczas znów ją złapano i wywieziono w głąb Bieszczad. Dodatkowo założono jej obrożę telemetryczną. Teraz niedźwiedzica "recydywistka" powróciła i zaatakowała psa.

Chwile grozy. Kajakarze nie mogli wrócić do brzegu

Niedźwiedzie w Bieszczadach. Ta niedźwiedzica upodobała sobie gminę Solina

W ubiegłym tygodniu mieszkańcy ponownie zauważyli niedźwiedzicę. W środku nocy zaatakowała owczarka niemieckiego, który ochraniał gospodarstwo domowe. Pies został ranny, a spotkanie zakończyło się założeniem kilkunastu szwów. Mieszkańcy obawiają się o swoje rodziny. Zwierze bowiem nie boi się ludzi, ani huku.

Niedźwiedzica „recydywistka” wróciła. Wójt apeluje o pomoc

Drapieżnik bez wątpienia stanowi duże zagrożenie dla mieszkańców. Wójt gminy Solina, Adam Piątkowski, przekazał, że jego zdaniem przy kolejnym powrocie niedźwiedzicy, trzeba będzie zastosować inne środki.

- Trzeba zrobić coś, żeby niedźwiedzica trafiła w inny region Polski, a najlepiej, żeby trafiła do zoo, gdyż ona nie jest już w stanie przystosować się do warunków życia w lesie - mówił Polsat News.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE