Służba Celno-Skarbowa Podkarpacie

Najnowsza zdobycz pograniczników z Medyki? Kurtka ze skóry pytona

2023-05-29 16:07

Kurtkę ze skóry pytona wykryli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podkarpackiej KAS podczas kontroli na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Medyce – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.

Spis treści

  1. Kurtka ze skóry pytona na granicy
  2. Kurtka ze skóry pytona - niejedyny przypadek przemytu w 2023 roku

Kurtka ze skóry pytona na granicy

Towar próbował nielegalnie przewieźć przez granicę obywatel Ukrainy. Jak poinformowała Chabowska, kurtka została znaleziona podczas kontroli autokaru, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy.

– Przeprowadzona przez funkcjonariuszy identyfikacja wykazała, że odzież została wykonana ze skóry węża pytona, objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES – zaznaczyła.

44-letni kierowca autokaru, który przewoził kurtkę w bagażu, nie posiadał zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów.

– W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu – podała rzeczniczka IAS.

Kurtka ze skóry pytona - niejedyny przypadek przemytu w 2023 roku

Chabowska przypomniała, że to kolejny wykryty w tym roku taki przypadek na przejściu granicznym w Medyce.

– Funkcjonariusze KAS udaremnili w ostatnich miesiącach nielegalny przewóz płaszcza, kurtki a także obuwia wykonanych również ze skóry pytona – wyliczyła rzeczniczka.

Ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem. Nielegalny przewóz przez granicę UE, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą więźnia od 3 miesięcy do 5 lat.

W 2022 r. funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu zabezpieczyli w sumie ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną lub wykonanych z nich przedmiotów.

Podlaskie. Pościg za przemytnikiem papierosów. BMW przejechało po kolczatce drogowej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE