Marszałek o przyszłości Pomnika Czynu Rewolucyjnego: „Już dawno powinien zostać zdemontowany”

i

Autor: pixabay

Marszałek o przyszłości Pomnika Czynu Rewolucyjnego: „Już dawno powinien zostać zdemontowany”

2023-02-14 15:14

Co dalej z Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie? W sprawie głos zabrał marszałek Podkarpacia i nie pozostawił wątpliwości, co do decyzji w sprawie problematycznego monumentu. Wiadomo, że jego przyszłość nie będzie leżała w gestii samorządu województwa.

Co dalej z Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie? W sprawie głos zabrał marszałek Podkarpacia i nie pozostawił wątpliwości, co do decyzji w sprawie problematycznego monumentu. Wiadomo, że jego przyszłość nie będzie leżała w gestii samorządu województwa.

Marszałek o Pomniku Czynu Rewolucyjnego

Poniedziałek 13 lutego przyniósł aktualizację w sprawie dalszego losu jednego z najbardziej rozpoznawalnych rzeszowskich symboli. Pomnik Czynu Rewolucyjnego od dawna budzi mieszane reakcje w odpowiedzi na pytanie, o jego przyszłość. W styczniu zaczęły gromadzić się nad nią ciemne chmury, gdy okazało się, że stan techniczny monumentu woła o pomstę i stanowi zagrożenie dla otoczenia.

Sytuacja ta sprowokowała grupę radnych Prawa i Sprawiedliwości z sejmiku województwa do złożenia propozycji, by pomnik trafił pod skrzydła samorządu województwa. Następnie budowla miałaby zostać wyburzona, a miejsce po niej mogłoby pomóc w usprawnieniu komunikacji w centrum Rzeszowa.

Do propozycji dotyczącej przyszłości pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie odniósł się marszałek województwa, Władysław Ortyl. Wydał w jej sprawie oświadczenie.

W ostatnich dniach wznowiona została dyskusja dotycząca przyszłości Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. Stało się tak za sprawą kilku radnych województwa, którzy proponując usunięcie monumentu z przestrzeni publicznej, sugerują, aby to samorząd województwa był kluczowym i wiodącym podmiotem w tej sprawie. (…) Proponowane przez inicjatorów rozwiązania (przejęcie terenu i realizacja demontażu pomnika) leżą poza kompetencjami samorządu województwa – zadeklarował w oświadczeniu.

Marszałek chce demontażu pomnika

O ile propozycja przejęcia pomnika nie spotkała się z aprobatą marszałka, o tyle wyraził zdecydowane poparcie dla planów demontażu monumentu. Stwierdził w oświadczeniu, że budowla już dawno powinna zostać zdemontowana.

Deklarujemy, że zarząd województwa w pełni popiera dążenia i starania do usunięcia pomnika z przestrzeni publicznej i podtrzymuje padające podczas sesji sejmiku deklaracje o konkretnym wsparciu dla tego przedsięwzięcia. Pomnik Czynu Rewolucyjnego już dawno powinien zostać zdemontowany, co zakończyłoby wszelkie dyskusje i spory w tej kwestii.

Swoje oświadczenie marszałek województwa zakończył uzasadnieniem stanowiska, jakie zajmuje w kwestii przyszłości monumentu.

Kwestię tego typu monumentów, które propagują lub gloryfikują system komunistyczny lub inny ustrój totalitarny reguluje ustawa z 1 kwietnia 2016 roku, tzw. dekomunizacyjna. Należy więc wykorzystać wszystkie możliwości jakie daje aktualnie obowiązujący system prawny, aby problem pomnika rozwiązać. W ten sposób usunięto z przestrzeni publicznej już wiele pomników czy innych instalacji propagujących negatywne i zbrodnicze wartości. Liczymy, że podobnie stanie się z Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie.

Żałobnik przewrócił pomnik na pogrzebie Kamińskiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE