Licealiści posadzili na Lisiej Górze Dąb Pamięci! Ma przypominać o tamtejszym obozie pracy przymusowej

2021-04-17 11:45
Licealiści posadzili na Lisiej Górze Dąb Pamięci! Ma przypominać o tamtejszym obozie pracy przymusowej
Autor: Materiały prasowe

Obóz na terenie rezerwatu działał w latach 1942-44. Oprócz rzeszowskich Żydów pracowali w nim także więźniowie z obozu pracy w Rytrze oraz osoby z przemyskiego getta. Zajmowali się m.in. produkcją części lotniczych oraz naprawą silników samolotowych.

Posadzony dla uhonorowania męczeństwa Żydów z Rzeszowa i okolic- więźniów niemieckiego obozu pracy znajdującego się na Lisiej Górze w latach 1942-44- taki napis można zobaczyć na tabliczce, która zamontowana została tuż przy dębie posadzonym przez uczniów I LO w Rzeszowie.

To oni- Emilia Wieczorek, Bartosz Łepkowski i Julia Wiater- w ramach XIII edycji konkursu ,,Póki nie jest za późno" organizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przypominają o miejscu, które istniało kiedyś na terenie rezerwatu przyrody Lisia Góra. W ramach projektu pod nazwą ,Ocalić od zapomnienia: rzeszowski obóz zagłady"

Obóz utworzony został w 1942 roku na terenie byłej wytwórni silników nr 2 Państwowych Zakładów Lotniczych. Na początku sierpnia do rzeszowskich Żydów dołączyli także więźniowie z obozu pracy w Rytrze, a także ok. 600 osób z przemyskiego getta. Ze względu na charakter fabryki osadzeni zajmowali się głównie produkcją części lotniczych oraz naprawą silników samolotowych. Od wiosny 1944 roku przeszedł on pod zarząd obozu KL Płaszow. W związku ze zbliżającym się frontem wschodnim w lipcu 1944 roku rozpoczęła się jego likwidacja- przypomina Bartosz Łapkowski, uczeń I LO.

Rzeszowscy licealiści w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia: rzeszowski obóz zagłady” przygotowali też stronę internetową, na której znaleźć będzie można publikację dotyczącą obozu, napisaną przez grupę projektową.

Drogowskazy: o boomie na szachy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ
Sonda
Czy badano Cię na obecność koronawirusa?
Kwietniowa Rzeszowska Masa Krytyczna indywidualnie!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE