Kto nie dostanie 14. emerytury?

i

Autor: pixabay.com

Kto nie dostanie 14. emerytury? Sprawdź, czy jesteś w tym gronie

2023-02-14 7:39

Na przełomie sierpnia i września ma być wypłacana czternasta emerytura – zapowiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Świadczenie nie przysługuje jednak wszystkim emerytom. Kto nie dostanie pieniędzy? Sprawdź, czy jesteś na liście osób, które nie dostaną dodatkowego świadczenia.

14. emerytura. Na jakich zasadach będzie przyznawana?

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w wywiadzie na antenie radiowej Jedynki zapowiedział, że 14. emerytura będzie wypłacana na przełomie sierpnia i września, wedle zasad, które obowiązywały w zeszłym roku. Limit, powyżej którego świadczenia będą zmniejszane wynosi 2900 zł – przekazał członek resortu. Jeśli ktoś pobiera świadczenie wyższe niż wspomniana kwota, „czternastka” ma być wypłacana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

CZYTAJ TAKŻE: Oni dostaną więcej pieniędzy od marca 2023. Ile wyniesie podwyżka?

Kto nie dostanie "czternastki"?

Pojawi się zatem spora grupa emerytów, którym 14. emerytura w ogóle nie będzie przysługiwać. Zgodnie ze słowami ministra, „czternastka” nie obejmie seniorów, którzy pobierają emeryturę w wysokości 4188,44 zł brutto lub wyższą. W marcu zacznie obowiązywać waloryzacja, która powiększy grono emerytów pozbawionych dodatkowego świadczenia. Ma ona wynosić 14,8 procent. Jeśli zatem senior aktualnie dostaję 3700 zł emerytury, od marca dostanie 4248 zł brutto, co skutkować będzie przekroczeniem progu i brakiem otrzymania 14. emerytury. Czternasta emerytura jest równowartością minimalnej emerytury w danym roku. W 2023 wynosi ona 1588,44 zł.

Ćwiczenia kontrterrorystów i żołnierzy z Rzeszowa i Gliwic
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE