PILNE

Książę William z wizytą w Polsce. Odwiedził żołnierzy w Rzeszowie

2023-03-23 9:07

W środę, 22 marca książę William odwiedził polskich i brytyjskich żołnierzy w Rzeszowie. Jak dowiedzieliśmy się, samolot z członkami rodziny królewskiej miał wylądować około godziny 13.00 w Jasionce. Brytyjska ambasada w Warszawie przekazała informacje odnośnie dwudniowej wizyty księcia w Polsce.

Samolot rodziny królewskiej, według nieoficjalnych informacji pojawił się na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce pomiędzy godziną 13-14. Około południa wiadome było, że to książę William odwiedzi w środę, 22 marca jednostkę wojskową przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie, gdzie w imieniu króla Karola III spotka się z brytyjskimi i polskimi żołnierzami. 

Dwudniowa wizyta księcia Williama w Polsce

Oficjalne wiadomości w tej sprawie pojawiły się dopiero około godziny 18.00. Z informacji przekazanych przez brytyjską ambasadę w Warszawie wynika, że książę William jest z dwudniową wizytą w Polsce. Podczas niej chce wyrazić wdzięczność dla polskich i brytyjskich żołnierzy zaangażowanych w pomoc Ukrainie dotkniętej wojną, a także dowiedzieć się więcej o tym, jak Polska opiekuje się ukraińskimi uchodźcami. Książę wziął dzisiaj (środa 22 marca) udział w spotkaniach w Rzeszowie, podczas których poznał szczegóły wsparcia, jakiego polscy i brytyjscy wojskowi udzielają ukraińskim siłom zbrojnym.

Książę William odwiedził najpierw 3. Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej, która jest bardzo mocno zaangażowana w udzielanie wsparcia Ukrainie. Podczas pobytu w bazie książę spotkał się z polskim Ministrem Obrony Narodowej, Mariuszem Błaszczakiem, oraz rozmawiał z polskimi i brytyjskimi żołnierzami o ich bliskiej współpracy, która została wypracowana w ramach wspierania Ukrainy.

Następnie książę odwiedził bazę armii brytyjskiej w Rzeszowie, gdzie spotkał się z brytyjskim personelem wojskowym i dowiedział się więcej o pracy, jaką wykonuje wraz z polskimi siłami zbrojnymi w celu zapewnienia wsparcia dla Ukrainy. Personel ten składa się głównie z Królewskiej Artylerii oraz sił wspomagających pochodzących z różnych pułków z całego Zjednoczonego Królestwa.

ZOBACZ: Książę William i księżna Kate odwiedzili żołnierzy w Rzeszowie

„Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie i zaszczyt, jestem dumny z tego, że w obecności księcia Walii, Jego Królewskiej Wysokości mogę podziękować żołnierzom brytyjskim, żołnierzom polskim za wspólną służbę na ziemi polskiej”

– podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak.

Dodał, że żołnierze polscy i ze Zjednoczonego Królestwa wspólnie ćwiczą ramię w ramię, budując operacyjność, wzmacniając bezpieczeństwo Polski, a także całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podkreślił, że jest szczególnie wdzięczny za obecność żołnierzy brytyjskich, właśnie w województwach graniczących bezpośrednio z Ukrainą, czyli podkarpackim i lubelskim.

„Wtedy, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, wtedy, kiedy przyjmowaliśmy miliony uchodźców z Ukrainy polskie służby były wspierane właśnie przez służby brytyjskie, przez żołnierzy brytyjskich. Jesteśmy za ten fakt niezmiernie wdzięczni” – oświadczył Błaszczak.

Podziękował także za współpracę wojskową polsko-brytyjską, której przykłady – jak zaznaczył można by mnożyć.

Wieczorem spotkanie w Warszawie

Dziś wieczorem książę odwiedzi punkt pobytowy dla uchodźców w Warszawie, w którym aktualnie przebywa około 300 ukraińskich kobiet i dzieci, które uciekły z Ukrainy i wciąż są mniej zintegrowane z polską społecznością. Ośrodek pełnił wcześniej funkcję budynku biurowego, a następnie został przekształcony w miejsce zakwaterowania. W placówce mieszkańcy mają zapewnione dwa posiłki dziennie oraz możliwość skorzystania z szeregu usług, takich jak lekcje języka polskiego, pomoc w znalezieniu pracy, kącik zabaw dla dzieci, wsparcie psychologiczne oraz zajęcia z kickboxingu prowadzone przez ukraińskiego trenera, który również uciekł do Polski.

Podczas wizyty książę William spotka się z prezydentem Warszawy, a następnie wysłucha historii mieszkańców punktu pobytowego i dowie się o ich doświadczeniach związanych z przeprowadzką do Polski. Książę pozna również wolontariuszy, którzy wspierają osoby wysiedlone i sortują dary, które ośrodek otrzymał od członków polskiej społeczności w celu przekazania ich za pośrednictwem "bezpłatnego sklepu".

Drugi dzień pobytu księcia William w Polsce

Drugiego dnia pobytu w Polsce książę złoży wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Przy tym samym grobie wieniec złożyła królowa Elżbieta i książę Edynburga Filip podczas wizyty państwowej w Polsce w 1996 roku.

Następnie William uda do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą, gdzie podziękuje Polakom za ich nieustającą hojność i gościnność w tych trudnych czasach.

Podróż zakończy się wizytą w Hali Koszyki, gdzie porozmawia z młodymi uchodźcami z Ukrainy, którzy po ucieczce osiedlili się w Warszawie i znaleźli pracę lub kontynuują naukę. Książę William posłucha o ich doświadczeniach związanych z osiedleniem się w Polsce oraz o ich nadziejach na przyszłość. Na spotkaniu obecni będą również członkowie polskiej społeczności, którzy przyjęli przesiedlonych Ukraińców pod swój dach. Książę pozna ich doświadczenia związane z kryzysem uchodźczym i podziękuje im oraz ich rodzinom za gościnność i życzliwość.

Wojna w Iraku dała Putinowi wymówkę dla inwazji na Ukrainę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE