Koronawirus: Czy możemy zarazić się od psa lub kota?

2020-03-12 9:19
Koronawirus: Czy możemy zarazić się od psa lub kota?
Autor: Pixabay

Głos zabiera znana behawiorystka. W związku z koronawirusem ważny komunikat wydało też schronisko Kundelek w Rzeszowie.

Koronawirus: Czy można zarazić się od psa?

Historia psa u którego wykryto koronawirusa szybko poruszyła świat. Czy faktycznie zwierze było chore? Sprawę wyjaśniła behawiorystka Ewa Żygadło, która postanowiła udzielić kilka rad właścicielom psów i kotów. Czy psiak z Chin był chory?

,,Obecnie to nie tylko jedyny, ale także niepotwierdzony przypadek zarażenia wirusem (i to na drodze człowiek -> zwierzę, a nie odwrotnie).
- przeprowadzony na wirusa test miał wynik „lekko pozytywny” („weak positive” zamiast „positive”) i wskazywał na obecność materiału genetycznego wirusa...
- ...ale próbka została pobrana z okolic jamy nosowej oraz pyska psa i istnieje podejrzenie, że okolice te mogły być zanieczyszczone wirusem (nietrudno o to np. przy polizaniu opiekuna), a niekoniecznie wynikiem tego, że pies jest zarażony.
Dokładniejsze testy są prowadzone, natomiast nawet jeśli okaże się, że pies jest zarażony lub chory (obecnie nie wykazuje symptomów), nie jest to jednoznaczne z tym, że będzie nosicielem przekazującym wirus dalej.''

Oznacza to, że nie ma wciąż wystarczających dowodów, by forsować taką teorię. Nie mniej jednak warto być przygotowanym na nadejście epidemii. Warto zadbać o odpowiedni zapas karmy i żwirku. Niewykluczone, że wirus może przenosić się na sierci zwierząt, dlatego po ich głaskaniu warto umyć ręce (zwłaszcza, jeśli głaszczemy psy obce).

Koronawirus: Komunikat Kundelka w Rzeszowie

Na komunikat w związku z koronawirusem zdecydowało się rzeszowskie schronisko dla zwierząt. Odwołane są spacery czy wolontariat. Wszystko po to, by odwiedzający nie zarażali się od siebie nawzajem. Wciąż jednak możliwe są adopcje - osoby zainteresowane są proszone o kontakt telefoniczny. To samo tyczy się przyjmowania zgłoszeń bezdomnych psów czy kociaków:

"Ze względu na wprowadzone w Polsce specjalne środki ostrożności związane z zachorowaniami na COVID-19, wywoływanego przez koronawirusa, Rzeszowskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt prowadzące miejskie schronisko dla zwierząt bezdomnych "Kundelek", zwraca się do Państwa z prośbą o ograniczenie wizyt w naszej placówce.
Wirus stanowi zagrożenie dla ludzi w związku z czym będziemy dążyli do ograniczenia liczby przyjęć osób z zewnątrz: dla naszego i waszego dobra, a także pamiętając o tym, że pod naszą opieką jest ok. 170 zwierząt, którymi musimy się opiekować 24 h/dobę.

Osoby zainteresowane adopcją proszone są przede wszystkim o kontakt telefoniczny z numerem 510 170 787.
Informacje o zwierzętach będą też udzielane przez portal FB i kontakt mailowy.
Obecnie odwołane jest odwiedzanie naszej placówki, spacery z psami, wolontariat w schronisku, adopcje na terenie schroniska i wykonywanie prac społecznie użytecznych w naszej placówce.

Zgłoszenia psów i kotów bezdomnych są nadal przyjmowane pod numerem 17 742 11 09 lub w godzinach nocnych: 986

Zachęcamy do wirtualnej adopcji zwierząt z naszego schroniska: http://www.kundelek.rsoz.org/?c=mdTresc-cmPokaz-467

Prosimy o wyrozumiałość".

Gigantyczne kolejki i puste półki. Polacy szykują się na epidemię
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE