Do kiedy trzeba płacić abonament RTV? KRRiT wyznaczyła datę i rabat

i

Autor: pexels.com

Do kiedy trzeba płacić abonament RTV? KRRiT wyznaczyła datę i rabat

2023-03-06 10:20

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała komunikat z cennikiem abonamentu na 2023 rok. Przypomina także o konkretnym dniu miesiąca, do którego trzeba opłacić rachunek. Jeżeli zdecydujemy się na opłatę większej ilości miesięcy z góry, możemy liczyć na rabat. Do kiedy trzeba płacić abonament RTV i jak uzyskać zniżkę? Tłumaczymy.

KRRiT wydała komunikat, w którym przypomina, że abonament RTV w 2023 roku należy opłacać do 25. dnia każdego miesiąca. My przypominamy, że od 1 stycznia wzrosła wysokość abonamentu. Jeszcze w poprzednim roku opłata za radioodbiornik wynosiła 7,50 zł (teraz już 8,70 zł ), a za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiowy 24,50 (teraz już 27,30 zł). Dlatego płacąc co miesiąc za samo radio, przez 12 miesięcy wydamy 104,4 zł. Zaś za telewizor i radio to już 327,6 zł. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała, że opłacając rok z góry można liczyć na rabat! W jakiej wysokości? Ile wyniosłyby rachunki za abonament RTV za cały 2023 rok? Tłumaczymy.

CZYTAJ TAKŻE: Abonament RTV od smartfonów i tabletów? Rzecznik Praw Obywatelskich komentuje

KRRiT oferuje rabat na abonament RTV

Do 25 stycznia 2023 r. opłacając abonament za cały rok z góry otrzymujemy 10% zniżki – informuje KRRiT. Wówczas opłata roczna wyniesie:

  • za odbiornik radiofoniczny - 94,00 zł
  • za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny - 294,90 zł

Przy opłacie za odbiornik radiofoniczny rabat wynosi zatem 10,4 zł, a za telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny to już 32,7 zł.

Abonament RTV. Kto jest zwolniony z opłat?

KRRiT przypomniała także, że nie wszyscy Polacy są zobowiązani do opłat za abonament RTV. Istnieje lista grup społecznych, których ta danina nie obowiązuje. To osoby, które:

  • ukończyły 75 rok życia;
  • ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia;
  • zaliczonych do I grupy inwalidzkiej;
  • weteranów będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi;

- Osoba uprawniona do zwolnienia z opłat abonamentowych jest zobowiązana do przedstawienia w urzędzie Poczty Polskiej dokumentu potwierdzającego to uprawnienie wraz z oświadczeniem – informuje KRRiT.

Oświadczenie można pobrać na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Ilu kontrolerów będzie kontrolowało zarejestrowanie odbiorników?

Kontrolerzy Poczty Polskiej ruszyli w Polskę. Ich zadaniem jest oczywiście sprawdzenie, czy mieszkańcy i – co ważne – kierowcy zarejestrowali swoje odbiorniki radiowe i telewizyjne. Co ciekawe kontrolami nie zajmują się listonosze. Oznacza to, że na polskie ulice wyruszyła grupa sprawdzających, zatrudnionych specjalnie w tym celu. Poczta Polska równocześnie nie przekazała, ilu kontrolerów będzie realizowało to zadanie...

Zima wróciła do Warszawy! Ulice zasypane śniegiem .
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE