Jesteś przedsiębiorcą? Musisz uważać na zmianę w PUE ZUS!

2022-12-16 12:14
Jesteś przedsiębiorcą? Musisz uważać na zmianę w PUE ZUS!
Autor: pixabay

Czego dokładnie dotyczy? Chodzi o dostarczanie pism za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli masz firmę i nie posiadasz konta w systemie, koniecznie przeczytaj, co musisz zrobić!

Od piątku 16 grudnia około 2 mln przedsiębiorców odprowadzających składki do ZUS-u muszą liczyć się ze zmianami obowiązujących przepisów. Mowa o zasadach dostarczania pism urzędowych. Na czym polega zmiana?

Od połowy grudnia ZUS dysponuje opcją dostarczania ich za pośrednictwem internetowego profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Jest ona nie tylko skuteczna, ale i zdecydowanie bardziej wygodna. Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać dowód doręczania w formie urzędowego potwierdzenia odbioru, czyli tzw. UPO.

Przedsiębiorco załóż konto na PUE

Zmiana wynika z konieczności dostosowania systemu teleinformatycznego do obowiązujących przepisów. Równocześnie wiąże się ona z wymogiem założenia przez przedsiębiorców konta w systemie PUE. Jak wynika z danych ZUS-u, nie posiada go jeszcze około 200 tys. podmiotów. Przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie dołączyli do PUE, powinni zrobić to jak najszybciej. Teraz pisma będą trafiały na indywidualne profile, co wiąże się z koniecznością ich regularnego sprawdzania.

Co jeśli przedsiębiorca nie założy do końca tego roku konta na platformie? Odpowiedź jest prosta – zrobi to w jego imieniu z urzędu ZUS. Jest to związane z przepisami, które wchodzą w życie z nowym rokiem. Nakładają one obowiązek posiadania konta na PUE na wszystkich płatników. Zakład na założone przez siebie pismo będzie wysyłać urzędnicze pisma do przedsiębiorców.

Warto pamiętać, że zmiana sposobu dostarczania pism dotyczy tylko części z nich. Na konto PUE do przedsiębiorców trafiać będą komunikaty, różnego rodzaju przypomnienia np. o terminach składania dokumentów, informacje o brakujących wpłatach czy konieczności rozliczenia wpłat. Pozostałe pisma ZUS nadal będą wysyłane w formie papierowej.

Odebrał pieniądze wyłudzone przez oszusta. Poznajesz tego mężczyznę?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE