Jest zakaz aborcji ze względu na wady płodu! Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję

2020-10-23 7:30 Sylwia Indycka-Rosół PAP
Jest decyzja w sprawie aborcji
Autor: Pixabay

To już pewne - aborcja w Polsce przy wadach płodu jest nielegalna, Przepis, który na to pozwalał, został usunięty. Trybunał Konstytucyjny podjął ostateczną decyzję 22 października. Jest lawina komentarzy. Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Aborcja nielegalna przy wadach płodu

- Życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę - mówił w uzasadnieniu czwartkowego wyroku Trybunału sędzia Justyn Piskorski.

Trybunał Konstytucyjny podjął bowiem ostateczną decyzję w sprawie aborcji przy wadach płodu. Ta jest teraz NIELEGALNA, choć wcześniej polskie prawo dopuszczało taką możliwość:

"Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Według danych Ministerstwa Zdrowia w 2019 roku w Polsce przeprowadzono 1110 zabiegów legalnego przerwania ciąży, w tym aż 1074 z tego powodu" - pisze PAP.

- Sam fakt upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby nie może samodzielnie przesądzać o dopuszczalności zabiegu przerywania ciąży w perspektywie konstytucyjnej - wyjaśniał sędzia Piskorski.

Nielegalna aborcja: Lawina komentarzy

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego wywołała lawinę komentarzy w sieci - pozytywnych i negatywnych. Decyzję TK pochwalił abp Stanisław Gądecki:

"Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Życie każdego człowieka przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo" - napisał w oświadczeniu Konferencji Episkopatu Polski.

Zupełnie inne zdanie na ten temat ma między innymi były premier Donald Tusk, który uważa, że takich decyzji nie powinno podejmować się w czasie pandemii:

"Wrzucenie tematu aborcji i orzeczenie w tej sprawie pseudotrybunału w środku szalejącej pandemii to coś więcej niż cynizm. To polityczne łajdactwo" - napisał na Twitterze.

Mocno negatywnie decyzję TK skomentowała też posłanka lewicy, Marcelina Zawisza:

"TK właśnie orzekł, że przesłanka wynikająca z wad płodu jest niezgodna z Konstytucją. PiSowski trybunał zakazał aborcji w Polsce. Kobiety w Polsce będą torturowane. Będą rodzić dzieci z bezmózgowiem, z rozszczepem kręgosłupa, bez serc. Dzieci, które w męczarniach umrą".

Andrzej Duda o decyzji w sprawie aborcji

Decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji popiera też prezydent Andrzej Duda, który w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej powiedział:

- Wiele razy o tym mówiłem i nigdy tego nie ukrywałem, że aborcja z tzw. względów eugenicznych nie powinna być w Polsce dozwolona. Uważałem i uważam, że każde dziecko ma prawo do życia.

Posłuchaj i sprawdź, dlaczego warto jest chili. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
ESKA XD #006