Jan III Sobieski z wizytą w Rzeszowie. Ogromny pomnik w Parku Jedności Polonii z Macierzą!

2022-06-15 16:09
Jan III Sobieski z wizytą w Rzeszowie. Ogromny pomnik w Parku Jedności Polonii z Macierzą
Autor: fot. Adam Lampart/UM Rzeszowa

W Parku Jedności Polonii z Macierzą pojawił się pomnik Jana III Sobieskiego. Ten ważący ponad cztery tony posąg z brązu przedstawia jednego z najwybitniejszych polskich władców siedzącego na koniu, w momencie, gdy rozpoczyna szarżę husarii, która zmiotła z powierzchni ziemi armię Kary Mustafy w 1683 roku.

Monument „Wiktoria Wiedeńska” podróżuje po Polsce i ostatnio przyjechał do Rzeszowa. Pomnik przestawia Jana III Sobieskiego na koniu z atrybutami władzy na czele szarżującej husarii tratującej pokonaną armię Kara Mustafy w 1683 roku. Wysokość pomnika wynosi 3 metry, długość 7,5 metra. Odlany jest w brązie.

Rzeszowska Masa Krytyczna w czerwcu przejedzie przez miasto aż dwa razy!

Miał stanąć we Wiedniu

Monument miał zostać oficjalnie odsłonięty w rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej na wzgórzu Kahlenberg, skąd 12 września 1683 roku wojska Polskie wyruszyły na pomoc oblężonemu miastu, które zostało zaatakowane przez Imperium Osmańskie. Z powodu wielu komplikacji i dyplomatycznych nieścisłości Sobieski we Wiedniu się jednak nie pojawił.

Rzeszów nie jest przypadkowym wyborem, bo stolica naszego województwa była celem wizyty króla w 1687 roku, a posąg odwiedza tylko te miasta, w których zatrzymał się władca. Sobieski zostanie w mieście przez miesiąc i w połowie lipca wyjedzie do Stalowej Woli.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE