Jak chronić choinkę przed kotem? Te sposoby mogą dziwić, ale działają!

i

Autor: unsplash

Jak chronić choinkę przed kotem? Te sposoby mogą dziwić, ale działają!

2022-12-08 15:38

Choinka na suficie? A może zamknięta w klatce? Porzuć desperackie metody! Oto kilka sposobów, które naprawdę działają!

Święta Bożego Narodzenia z kotem i choinką? To brzmi jak wyzwanie… Jak ustrzec się przed sytuacją, w której ucierpi i ciekawski futrzak, i świąteczne drzewko? Oto kilak sprawdzonych porad!

Jak ochronić choinkę przed kotem?

Jak ochronić choinkę przed kotem? Oto pytanie, przed którym stają w okolicach świąt właściciele czworonożnych pupili. W końcu chodzi nie tylko o wygląd samego drzewka, ale przede wszystkim bezpieczeństwo zwierzaka. Tak – choinka może stanowić dla niego prawdziwe zagrożenie. Jak zatem ustrzec się przed około świąteczną wizytą u weterynarza i sprzątaniem potłuczonych baniek? Oto kilka sprawdzonych porad, które pomogą przetrwać ten intensywny okres.

Wybór drzewka

Problem kocich zapędów względem choinki rozwiązać można już na poziomie wyboru drzewka. Opcje są oczywiście dwie – żywe bądź sztuczne – i obie mają swoje wady i zalety. Jak prezentuje się ich zestawienie?

Żywe drzewko może chronić się przed kotem samo. Wystarczy, że przy jego wyborze postawisz na takie o pełnym, zbitym, jak najbardziej symetrycznym pokroju. Doskonałym rozwiązaniem będą gatunki o grubych, kłujących igłach, które nie osypują się z czasem. Jakie wady posiadają żywe choinki? Mogą stwarzać ryzyko w przypadku, gdy kot zdecyduje się spałaszować igły. Sytuacja taka może zakończyć się około świąteczną biegunką i wizytą u weterynarza.

Sztuczna choinka może bardziej kusić kociego lokatora. Nie wydziela ona intensywnego zapachu, który może odstraszać futrzaka. Równocześnie sztuczne igły nie są kłujące i dają się łatwo obgryźć. To z kolei może także zakończyć się u wizytą weterynarza – a w skrajnym przypadku, gdy plastikowe elementy zablokują kocie jelita, nawet operacją.

Ustawienie drzewka

Tu zasada jest prosta – im dalej od zasięgu kota i bardziej stabilnie, tym lepiej. W przypadku żywej choinki rozwiązaniem jest jej zakup w donicy. Nie tylko zapewni ona dłuższą świeżość drzewku, ale i stabilną podstawę. Sztuczną choinkę, szczególnie jeśli nie jest zbyt duża, łatwiej postawić w miejscu, które ograniczy kotu możliwość dotarcia do kuszących gałązek i zawieszonych na nich ozdób.

Oświetlenie choinkowe

Migające światełka choinkowe będą zaproszeniem do zabawy, dlatego warto wybrać łańcuch świecący jednolicie. Najlepiej, by nie był on także podpinany do prądu – nie skończy się to tragedią w razie przegryzienia kabli. Rozwiązaniem mogą być lampki świąteczne zasilane bateriami. Nie tylko pięknie się prezentują, ale i są bezpieczne.

Odstraszające zapachy

Choinkę przed kocimi zapędami może ustrzec spryskanie jej substancjami, których zapach może odstraszać mruczka. Koty nie są fanami cytrusów. Sok cytrynowy delikatnie rozcieńczony wodą albo ocet jabłkowy powinny podziałać odstraszająco. Sprawdzić się mogą także skórki z cytryny, grejpfruta czy pomarańczy ukryte w doniczce żywej choinki.

Bezpieczne ozdoby choinkowe

Zamiast baniek suszone owoce, a anielskich włosów – słomkowe łańcuch. Szklane, ostre, łatwe do zniszczenia ozdoby można zamienić na ich bezpieczniejsze, naturalne odpowiedniki. Także będą prezentowały się pięknie!

Zabawki dla kota

Warto także pamiętać o rozrywkowej alternatywie dla kociego lokatora. Choinka może być zbyt dużą konkurencją dla znanych już zwierzakowi zabawek, ale nowe mogą skutecznie odwrócić jego uwagę od drzewka. Nie można także zapomnieć o poświęceniu futrzakowi czasu. Wspólna zabawa, interaktywne zabawki, nowy domek albo drapak pomogą przenieść kocie łowieckie ambicje w inne miejsce – byle jak najdalej od przyozdobionej choinki.

Rezydentki kociej kawiarni tęsknią za klientami