Grzyby giganty znalezione na Podkarpaciu. Prawdziwek waży ponad 2 kilogramy!

2022-09-21 8:55
Grzyby giganty znalezione na Podkarpaciu. Prawdziwek waży ponad 2 kilogramy!
Autor: Gmina Horyniec-Zdrój/ Nadleśnictwo Kolbuszowa

Takich znalezisk można tylko pozazdrościć! Mieszkaniec gminy Horyniec-Zdrój w województwie podkarpackim znalazł prawdziwka giganta. Grzyb waży ponad 2 kilogramy! - Sezon grzybowy w pełni, a w naszej gminie i zapewne na całym Roztoczu/Podkarpaciu mamy rekordzistę - napisano. Nie jest to jednak odosobniony przypadek, bo do Nadleśnictwa Kolbuszowa przyniesiony został kolejny imponujący okaz.

Gmina Horyniec-Zdrój na Podkarpaciu udostępniła na swoim facebookowym profilu informację, która mogła podnieść ciśnienie grzybiarzom. Pan Janusz, mieszkaniec i pracownik gminy natknął się w lesie na prawdziwego giganta! Znalazł bowiem ważącego prawie 2,5 kilograma prawdziwka. - Sezon grzybowy w pełni, a w naszej gminie i zapewne na całym Roztoczu/Podkarpaciu mamy rekordzistę - napisano we wpisie. Jak dodano, znaleziony grzyb "to prawdziwy olbrzym".

- Taki prawdziwek to marzenie każdego grzybiarza! Waga: 2320 g. Zapraszamy w nasze horynieckie lasy! - podkreślono w komunikacie.

ZAPADNIĘTY CMENTARZ W TRZEBINI

CZYTAJ TAKŻE: Ceny grzybów w Krakowie biją rekordy. Ile kosztują na targowiskach 19.09 [ZDJĘCIA]

Prawdziwek gigant znaleziony w Nadleśnictwie Kolbuszowa

Okaz z gminy Horyniec-Zdrój nie jest jedyny, jaki w ostatnim czasie padł łupem podkarpackich grzybiarzy. Do Nadleśnictwa Kolbuszowa przyniesiony został imponujących rozmiarów prawdziwek. 

Akurat tego grzyba nie zważyliśmy, ale myślę, że około dwóch kilogramów będzie ważył. Koleżanka ostatnio również znalazła podobny okaz, który miał 2,2 kilograma – mówi Kinga Mazur z Nadleśnictwa Kolbuszowa.

Grzyby zaczynają się pojawiać w naszych lasach. - Trzeba jednak szukać miejsc wilgotnych, bo mimo że padał deszcz, to w dalszym ciągu jest susza w lesie – dodała Kinga Mazur.

Gdzie na grzyby na Podkarpaciu?

Gdzie najlepiej szukać grzybów na Podkarpaciu, aby cieszyć się z takich zdobyczy jak ta pana Janusza. W tym może pomóc mapa, którą współtworzą grzybiarze z całej Polski. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, w której części naszego regionu aktualnie występują grzyby to kliknijcie »TUTAJ«.

Grzyby 2022. Pamiętajcie o bezpieczeństwie: dekalog grzybiarzy

Jednak pamiętajcie! Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Jeśli macie problem z rozpoznaniem grzyba nie jedzcie go! W określeniu, czy jest on jadalny, czy nie możecie otrzymać pomoc. Gdzie jej szukać?

  • Grzyboznawcy
  • Klasyfikatorzy grzybów
  • Atlas grzybów
  • Aplikacje mobilne
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE