Dzieci połykają kuleczki magnetyczne

i

Autor: Pixabay/Facebook

Dzieci w Polsce masowo połykają kuleczki magnetyczne! Lekarze ostrzegają przed groźną zabawką!

2020-12-16 14:46

"Nie ma tygodnia, żeby do nas do szpital nie trafiło dziecko, które zjadło magnesowe kulki" - ostrzega jedna z lekarek. Popularna zabawka jest bardzo trudna do usunięcia z przewodu pokarmowego i bywa, że zabija małe dzieci!

Kuleczki magnetyczne: Co to jest?

Są małe, bajecznie kolorowe i działają podobnie jak rzepy-czepy czy klocki konstrukcyjne. Kulki magnetyczne to ostatnio bardzo popularna zabawka, a wiele dzieci prosi o nie jako prezent pod choinkę. Kulki przyciągają się do siebie i można z nich tworzyć różne konstrukcje, co może zapewnić kreatywną zabawę na wiele godzin. Okazuje się jednak, że potrafią też być niebezpieczne. Nie brakuje przypadków połknięć kolorowych kulek.

Dzieci połykają kuleczki magnetyczne

Okazuje się, że lekarze często usuwają popularną zabawkę z przewodów pokarmowych dzieci. W sieci zawrzało ostatnio po wpisie lekarki Magdaleny Dobrowoslkiej, która pisze:

"I znowu przyjęłam na dyżurze kolejne połknięte magnesowe kulki. Tym razem udało je się usunąć w gastroskopii i dziecko nie potrzebowało operacji. Dziś kulki nie zrobiły „dziury” w przewodzie pokarmowym ale gdyby poleżały tam jeszcze kilka dni to pewnie by tak się stało...Nie ma tygodnia, żeby do nas do szpital nie trafiło dziecko, które zjadło magnesowe kulki".

Lekarka radzi nie kupować takiej zabawki:

"Jeśli macie to w domu wyrzućcie to dziadostwo i nigdy kupujcie tej pseudo zabawki..."

W komentarzach wtórują jej inni lekarze, którzy także usuwali kuleczki magnetyczne z brzuchów swoich małych pacjentów (pisownia oryginalna):

"No właśnie widziałam (miałam później jeszcze jedno dziecko z połkniętym magnesem, ale rodzice w porę zapobiegli połknięciu kolejnych i dziewczynka miała tylko jeden w brzuchu)".

"Moja pacjentka 9miesięczna kilka dni temu, perforacja jelita, na szczęście już w dobrym stanie".

Niestety, okazuje się, że skutki są śmiertelne:

"Niespełna roczne dziecko, niestety nie przeżyło" - pisze jedna z komentujących.

Jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka?

Pamiętajmy, by przy wyborze zabawek pod choinkę kierować się nie tylko modą, ale i zdrowym rozsądkiem. Wybierajmy zabawki bezpieczne, zatem takie, które są dostosowane do wieku dziecka i posiadają odpowiednie atesty.

Posłuchaj, jak się przygotować do odwiedzin u noworodka i jego rodziców. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Moda choinkowa 2020. Nasi reporterzy odwiedzili świąteczny bazarek w Lublinie.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE