Dopłaty nie tylko do węgla. Rząd szykuje pieniądze na inne paliwa

2022-08-01 9:31
Dopłaty nie tylko na węgiel. Rząd szykuje pieniądze na inne paliwa
Autor: Pixabay

Dopłaty nie tylko do węgla? Jak się okazało trwają prace nad co najmniej trzema kolejnymi inicjatywami, które mają złagodzić skutki rosnących cen. Wśród nich jest przyznanie dodatku na inne paliwa niż węgiel - donosi w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Możliwe, że będą dodatkowe pieniądze nawet na drewno.

Jak podaje w dziennik, PiS dąży do rozbrojenia zarzutów, że wprowadzając jednorazowy dodatek węglowy, dyskryminuje osoby, które opalają domy innymi paliwami. "Rząd podjął więc polityczną decyzję, by jeszcze przed sezonem grzewczym przygotować przepisy wprowadzające kolejne dopłaty" – czytamy.

- Na pewno będzie to dotyczyć oleju opałowego, pelletu, gazu LPG. Być może także drewna – zdradza rozmówca "DGP"

Gazeta stawia też pytanie, czy te dodatki będą w podobnej wysokości, co wynoszący 3 tys. zł węglowy. Zdaniem rozmówcy niekoniecznie. "Raczej będzie to proporcjonalne do skali podwyżek cen poszczególnych rodzajów paliw" – dodaje.

Witalij Kliczko i Hanna Gronkiewicz-Waltz odebrali tytuły Honorowego Obywatela Warszawy

Dopłaty nie tylko do węgla. Różne pomysły rządu

Z ustaleń gazety wynika też, że w Ministerstwie Aktywów Państwowych jest rozważane przygotowanie ustawy pomocowej dla ciepłowni. "Chodzi o jakąś formę rekompensaty lub dodatku na zakup paliw. Projekt może być gotowy jeszcze w sierpniu" - podaje "DGP".

Gazeta pisze też, że trzecią ścieżką wsparcia ma być objęcie tarczą antyinflacyjną pelletu, oleju opałowego i węgla. "Oznaczałoby to obniżenie stawek VAT, choć nie wiadomo jeszcze, o ile i na jakie kategorie opału. Zmiana weszłaby w życie najpóźniej 1 listopada, kiedy będzie wydłużana obecnie obowiązująca tarcza" - czytamy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE