Polakom, którzy są właścicielami fotowoltaiki dodatek energetyczny nie przysługuje

i

Autor: schropferoval/pixabay

Dodatek energetyczny nie obejmie dużej części gospodarstw. Oni nie dostaną 1000 zł i 1500 zł dodatku

2022-11-14 13:41

Dodatek elektryczny przysługuje Polakom, którzy do ogrzania domu wykorzystują energię elektryczną. Wysokość dodatku jest uzależniona od rocznego zużycia prądu. Nie wszyscy jednak mogą starać się o 1000 zł i 1500 zł. Część Polaków dodatku nie zobaczy na swoich kontach, a są to osoby, które mają panele fotowoltaiczne.

Dodatek elektryczny uwarunkowany jest wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, gdzie każde gospodarstwo wskazało źródło ogrzewania domu. Polacy, którzy wykorzystują do tego energię elektryczna mogą ubiegać się o dodatek elektryczny w właściwej dla siebie gminie. Wniosek należy złożyć w terminie od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023 roku. Jednak nie wszyscy będą mogli liczyć na pieniądze. Część Polaków – i jest to całkiem spora grupa – nie dostanie dodatku. Dlaczego? 

Gaz płynny - alternatywna forma ogrzewania domu

Dodatek energetyczny. Ile wynosi?

Według uchwalonych przepisów, gospodarstwo domowe ogrzewane urządzeniami elektrycznymi mogą liczyć na dodatek elektryczny w dwóch wysokościach:

  • 1000 zł , gdy zużycie roczne wynosi do 5 MWh
  • 1500 zł, gdy zużycie roczne wynosi ponad 5 MWh

Jak wyliczyć roczne zużycie energii? Do wniosku wystarczy dołączyć rozliczenie roczne z firmą energetyczną, która wskaże wysokość zużycia. Od tego dokumentu zależeć będzie, do którego progu zostaniemy zakwalifikowani. 

Domy z fotowoltaiką bez dodatku energetycznego

Polacy, którzy swoje gospodarstwa domowe ogrzewają za pomocą paneli fotowoltaicznych są wykluczeni z możliwości ubiegania się o dodatek elektryczny. Rząd tłumaczy się tym, że właściciele fotowoltaiki są tzw. prosumentami, którzy już korzystają z systemów tańszego rozliczania się.

- W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje – można przeczytać w ustawie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE