Coraz więcej żmij w podkarpackich lasach. Maj to ich okres godowy

2022-05-17 15:42
Coraz więcej żmij w podkarpackich lasach. Maj to ich okres godowy
Autor: fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Żmije to jedyny jadowity gatunek węża żyjącego w Polsce, a zwłaszcza teraz można go spotkać szczególnie w podmokłych lasach w Bieszczadach lub w Magurskim Parku Narodowym. Na grzejące się w słońcu żmiję łatwo też się natknąć na kamieniach w górzystych terenach, ale też na przydomowych skalniakach.

Maj to zazwyczaj okres godowy tych gadów. Węże możecie spotkać w podmokłych terenach, ale też w ogródkach na przydomowych skalniakach. W takim wypadku po prostu dajcie im spokój, bo gad nie zaatakuje pierwszy.

- Ukąsić nas może tylko w dwóch przypadkach: gdy czuje się zagrożona, albo drugi przypadek jest wtedy, gdy została nadepnięta. Atak to jest jej odruch obronny. Żmija nie ma żadnego interesu w tym, żeby nas atakować, bo nie jest w stanie połknąć człowieka – tłumaczy Edward Marszałek rzecznik Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Krośnie.

Ukąszenie żmii zazwyczaj nie boli, a pamiątką po nim są niewielkie ślady od zębów. Ból i zawroty głowy zaczynają się po 15-20 minutach od ukąszenia. Jad żmii działa głównie na układ nerwowy. Dlatego w przypadku ukąszenia dzwońcie pod 112.

Policyjny pościg za Włochem na motorze. Nie miał prawa jazdy i przejechał na czerwonym

Przygotować się na wyjście do lasu

Leśnicy zalecają podczas wycieczek do lasu zakładanie solidnych, wysokich butów, które zabezpieczają przed ukąszeniami. Spotkanie z tym gatunkiem jest bowiem możliwe i trzeba zachować ostrożność. W miejscach, gdzie gad ten występuje liczniej, leśnicy oznaczają tzw. żmijowiska. Powinno to zwiększyć czujność spacerujących po lesie.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE