Bat na hulajnogi elektryczne: Będą nowe przepisy, ograniczenia prędkości i surowe mandaty

i

Autor: Unsplash/let-s-kick

Bat na hulajnogi elektryczne: Będą nowe przepisy, ograniczenia prędkości i surowe mandaty

2020-08-16 9:04

Wciąż nie ma ptrzepisów, które precyzowałyby poruszanie się hulajnogami elektrycznymi, dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i skonstruować je szybciej niż Ministerstwo Infrastruktury. Założenia już są znane. Pojawią się lmity prędkości, pojęcie UTO i surowe kary.

Hulajnogi elektryczne: Prace nad przepisami

Ministerswo Infrasturktury prowadzi prace nad przepisami dotyczącymi popularnych hulajnóg elektrycznych. Zdaniem resortu Zbigniewa Ziobry prace trwają zbyt wolno i Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce - donosi Dziennik Gazeta Prawna. Dlatego już wkrótce można spodziewać się odpowiednich regualcji prawnych, w tym limitów prędkości i surowych mandatów.

Hulajnoga elektryczna: Ograniczenia prędkości

Już wiadomo, jakie będą limity prędkości dla hulajnóg elektrycznych:

"8 km/h po chodniku, 20 km/h po ulicy oraz 25 km/h po ścieżce rowerowej. Takie ograniczenia prędkości mają być wprowadzone dla elektrycznych hulajnóg. Wynika to z projektu nowelizacji prawa w ruchu drogowym, które przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości" - pisze DGP.

Urządzenia Transportu Osobistego (UTO)

W ustawie ma pojawić się też pojęcie UTO - pojazd osobisty nie będzie mógł przekraczać szerokości 0,9 m i długości 1,25m, będzie można poruszać się nim w jedną osobę, a napęd będzie elektryczny. Taki pojazd będzie mógł jechać maksymalnie 25 km/h. Wyjątek m stanowić wózek inwalidzki, a naruszenie przepisów będzie się wiązało z grzywną do 5 tysięcy złotych.

Pieszy ważniejszy od hulajnogi

Co ważne, kierujący hulajnogą jadący po chodniku będzie miał obowiązek ustępować pieszym.

Hulajnoga elektryczna: Kiedy przepisy wejdą w życie?

Dokładna data wejścia w życie nowych przepisów nie jest jeszcze znana.

Posłuchaj o rehabilitacji poudarowej. Jak się ją prowadzi i co funduje NFZ? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Życie w czerwonej strefie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE