„Zemsta Stalina” to trujący chwast. Szczególnie groźny w upalne dni!

i

Autor: Snickerdo/CC BY-SA 3.0/commons.wikimedia.org/Krzysztof Ziarnek, Kenraiz.CC BY 4.0/wikimedia.org

Ciekawostki

„Zemsta Stalina” to trujący chwast. Szczególnie groźny w gorące dni!

2023-05-26 15:21

Trujący chwast nazywany potocznie „zemstą Stalina” to niebezpieczna roślina. Szczególnie groźna jest latem, bo nie trzeba nawet jej dotykać, aby móc zostać poparzonym. Mowa oczywiście o barszczu sosnowskiego, który już pojawia się na polach i działkach. Jak ustrzec się przed toksyną zawartą w chwaście?

Spis treści

  1. „Zemsta Stalina” to trujący chwast. Szczególnie groźny w upalne dni!
  2. „Zemsta Stalina”, czyli groźny barszcz Sosnowskiego
  3. Barszcz Sosnowskiego – parzy nawet na odległość
  4. Barszcz Sosnowskiego jest mylony z koprem

„Zemsta Stalina” to trujący chwast. Szczególnie groźny w upalne dni!

Trujący chwast nazywany potocznie „zemstą Stalina” to niebezpieczna roślina. Szczególnie groźna jest latem, bo nie trzeba nawet jej dotykać, aby móc zostać poparzonym. Mowa oczywiście o barszczu Sosnowskiego, który już pojawia się na polach i działkach. Jak ustrzec się przed toksyną zawartą w chwaście?

„Zemsta Stalina”, czyli groźny barszcz Sosnowskiego

„Zemsta Stalina” to nic innego jak barszcz Sosnowskiego. Ten chwast wywodzi się z Rosji, gdzie w okresie stalinowskim zaczęto jego uprawę na wielką skalę. Pierwotnie miała służyć jako pasza dla bydła. Została sprowadzona do Polski, jednak po czasie zorientowano się, że ta roślina to groźny gatunek, który nie przysłuży się do niczego pożytecznego. Dlatego nazwano ją „zemstą Stalina”. Barszcz Sosnowskiego w Polsce uznany jest za roślinę inwazyjną dlatego zakazano jej uprawy i sprzedaży.

CZYTAJ TAKŻE: Rój pszczół obsiadł drzewo. Niepokojące zdjęcie z Bieszczadów

Barszcz Sosnowskiego – parzy nawet na odległość

Ten chwast rozrasta się na terenie całej Polski. Można go spotkać na polach i łąkach, ale i blisko domostw. Jest groźny dlatego, że nie trzeba go dotknąć, by poparzyć się. Bliski kontakt z barszczem Sosnowskiego może wywołać oparzenia skórne II i III stopnia z pęcherzami. W naprawdę skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci.

Dlaczego trzeba uważać w otoczeniu barszczu Sosnowskiego? Roślina, szczególnie w upalne dni wydziela soki (uaktywniają się związki kumarynowe), które mają właściwości drażniące. Oprócz oparzeń na ciele mogą wystąpić także: wysypka, zaczerwieniania, opuchlizna, a nawet owrzodzenia. Poparzonych miejsc nie należy dotykać, a jedynie stosować zimne okłady i trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Barszcz Sosnowskiego jest mylony z koprem

Choć każdego roku służby ostrzegają przed barszczem Sosnowskiego to wiele ludzi nadal myli go z dziko występującym koprem mimo że jest od niego o wiele wyższy i masywniejszy. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego? Roślina jest wysoka, może osiągnąć nawet cztery metry wysokości! Ma zieloną łodygę pokrytą fioletowymi plamami. Zaś górna część barszczu jest rozłożysta i ma specyficzne białe, gęsto ułożone kwiaty.

ZOBACZ: Zarka, Posadek i ich małe boćki

Niebezpieczny przejazd kolejowy