Andrzej Duda politykiem roku 2022

i

Autor: PAP/Darek Delmanowicz Andrzej Duda politykiem roku 2022

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski najpopularniejszymi politykami. To ich wybrali ankietowani

2023-01-03 14:05

CBOS zorganizował badanie mające na celu wyłonić polityka roku 2022. Zdaniem ankietowanych bezsprzecznie zwyciężył prezydent Andrzej Duda. Politykiem roku na świecie wybrany został Wołodymyr Zełenski.

Andrzej Duda politykiem roku - Polacy wybrali

CBOS postawił ankietowanym pytanie otwarte o to, któremu z polskich polityków należy się miano polityka roku 2022, jako wyróżnienie człowieka, który w minionym roku "najlepiej działał, zrobił najwięcej w interesie kraju, społeczeństwa". Z przeprowadzonego badania wynika, że politykiem roku 2022 według Polaków był prezydent Andrzej Duda. Taką odpowiedź wskazało 12 procent ankietowanych. 6 procent wybrało premiera Mateusza Morawieckiego. Taki sam wynik osiągnął Donald Tusk. Czwarte miejsce przypadło Jarosławowi Kaczyńskiemu, a piąte Rafałowi Trzaskowskiemu. Na dalszych miejscach znaleźli się m.in. Szymon Hołownia, Mariusz Błaszczak, czy Krzysztof Bosak.

55 procent badanych nie wybrało osoby, która ich zdaniem zasługiwałaby na takowe wyróżnienie. Wśród tej grupy, 31 procent stanowiły osoby, według których żaden ze znanych im polityków nie nadaje się do takiego tytułu, a 23 procent ankietowanych udzieliło odpowiedzi: "nie orientuję się, nie interesuję się, trudno powiedzieć". 1 procent badanych odmówiło odpowiedzi na zadane im pytanie. Co warte zaznaczenia, pozostałe osoby biorące udział w badaniu wymieniły ponad pięćdziesiąt nazwisk polityków i osób popularnych, ale tylko sześć z nich uzyskało co najmniej 2 procent głosów.

Wołodymyr Zelenski politykiem roku na świecie

Badanie dotyczyło również polityków na świecie. Według Polaków tytuł polityka roku na świecie powinien trafić do Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent Ukrainy otrzymał 20 procent pozytywnych odpowiedzi wśród badanej grupy. Drugie miejsce, z wynikiem 15 procent, przypadło prezydentowi USA, Joe Bidenowi.

Badanie CBOS przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej grupie pełnoletnich Polaków, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy z wytypowanych miał do wyboru metodę, z jakiej chciał skorzystać biorąc udział w badaniu.

Andrzej Duda na zakupach świątecznych na Nowym Kleparzu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE