350 mln zł pożyczki dla Rzeszowa od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Na nowe szkoły i drogi

2022-11-25 16:07
350 mln zł  pożyczki dla Rzeszowa od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Na nowe szkoły i drogi
Autor: Fot.Grzegorz Bukała/UM Rzeszów

Miasto podpisało umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, a to oznacza, że stolica Podkarpacia dostanie 350 mln zł, które ma pójść na budowę nowych i rozbudowę dotychczasowych szkół, miejskich dróg i ścieżek rowerowych, a także na nowe tereny zielone i rekreacyjne. Pieniądze posłużą też do poszerzenia bazy usług miejskich.

Prezydent Miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek podpisał umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na finansowanie w kwocie 350 mln zł.

- Wsparcie oferowane przez Europejski Bank Inwestycyjny jest dla nas niezwykle istotne. Pozwoli bowiem na sfinansowanie wielu zadań także naszych gminnych ale i służących w przyszłości integracji i pomocy tym osobom, które u nas chronić się będą przed wojną - mówi Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa.

Pieniądze w formie ramowej pożyczki będą dostępne dla miasta przez 5 lat, a spłatę będzie można rozpocząć po upływie 6 lat. To od miasta zależy, w jakiej wysokości i na którą inwestycję z przygotowanej wstępnie listy je pozyska.

Możliwe będzie sfinansowanie nawet 100 procent kosztów inwestycji z pieniędzy EBI, ale władze miasta liczą, że uda się pozyskać na nie wkład własny chociażby z funduszy Unii Europejskiej, których nowe rozdanie rusza wkrótce.

Pieniądze na drogi i nowe szkoły

Wśród priorytetów miasta są m.in. rozbudowa szkoły podstawowej nr 21 przy ul. Miodowej i budowa nowych żłobków na osiedlach Wilkowyja i Budziwój.

- Chcemy także wybudować nowoczesną halę sportową dla IX Liceum Ogólnokształcącego, w którym będziemy organizować międzynarodową maturę. To wszystko mają być nowoczesne, ekologiczne budynki, z fotowoltaiką i pompami ciepła. Pieniądze z EBI pomogą miastu dążyć do neutralności klimatycznej – podkreśla prezydent Konrad Fijołek.

Pierwszy śnieg w Rzeszowie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE