Zagraniczni pracownicy wrócili. W niektórych rejonach jest lepiej niż przed pandemią

2020-09-15 14:10 Jakub Białczak
glazurnik
Autor: pixabay

Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po wybuchu pandemii koronawirusa migracja zarobkowa do Polski została mocno ograniczona. Jednak sytuacja wraca już do normy.

Najczęściej pracę nad Wisłą podejmują obywatele Ukrainy. ZUS zarejestrował ich ponad 480 tysięcy. Druga największa grupą pracowników zagranicznych w Polsce to Białorusini, ZUS ubezpiecza ponad 44 tysiące obywateli naszego sąsiada. Podium domykają Gruzini. Legalnie pracuje ich w Polsce ponad 10 tysięcy.  Łączna liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Mazowszu, stan na koniec sierpnia to 824 tysiące.

Okazuje się jednak, że regiony pozostające poza aglomeracją warszawską szybciej odrabiają straty, bo zanotowano tutaj wręcz wzrost liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń. Najlepiej wygląda sytuacja na terenie siedleckiego oddziału ZUS, gdzie od 31 sierpnia 2019 r. przybyło niemal 300 ubezpieczonych z obcym paszportem. W tym momencie jest ich już 8,9 tys. W analogicznym okresie płocki oddział ZUS (cała północna część województwa) odnotował wzrost o prawie 200 obcokrajowców (obecnie ok. 9,5 tys.). Z kolei na terenie radomskiego oddziału ZUS zgłoszono do ubezpieczeń 7,3 tys. cudzoziemców, co daje wzrost o 35 osób - informuje Piotr Olewiński, rzecznik ZUS.

Wojskowe Centrum Rekrutacji na terenie 42. Bazy Lotnictwa Szkoleniowego w Radomiu