Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego 2021 - Ilu było mieszkańców Radomia?

2022-09-21 14:36
Ul. Żeromskiego w Radomiu
Autor: Wojciech Wójcikowski

Chociaż w województwie mazowieckim jest więcej mieszkańców, to liczba radomian spadła. Więcej o tym w artykule.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił wyniki z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 na poziomie województw, powiatów i gmin. Według ostatecznych wyników, liczba ludności polski w 2021 wynosiła ponad 38 mln, czyli o 1,2% mniej w porównaniu z danymi ze spisu wykonanego w 2011 roku.

Jednocześnie mazowieckie jest jednym z czterech województw w których wzrosła liczba mieszkańców. Porównując dane z obu spisów, województwo miało w 2021 roku ponad 5,5 mln mieszkańców (14,5% ogółu ludności kraju), czyli o ponad 246 tys. więcej niż w 2011.

A jak wyglądają statystyki dla Radomia? Według danych nasze miasta się wyludnia. W 2021 Radom liczył ok. 201 tys. mieszkańców. Oznacza to, że z miasta ubyło prawie 20 tys. osób. Obecnie, co czwarta osoba jest w wieku emerytalnym:

W największym stopniu ubyło osób w wieku produkcyjnym, bo aż 26 tys. Jednocześnie w tym samym czasie aż o 12 tyś wzrosła liczba osób w wieku emerytalnym. Wskazuje to na proces starzenia się mieszkańców Radomia - Powiedział Tomasz Zegar z Urzędu Statystycznego.

W Powiecie Radomskim liczba mieszkańców wzrosła o 1800 osób, jednak w niektórych gminach i miastach jak Pionki czy Iłża liczba ludności spadła.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE