W Krzyżanowicach powstanie Centrum Opiekuńczo Mieszkalne

2021-02-18 12:36
krzyżanowice centrum
Autor: źródło: powiat radom

23 niepełnosprawnych będzie mogło liczyć na wsparcie i pomoc. Powiat Radomski podpisał umowę z Urzędem Wojewódzkim na budowę centrum Opiekuńczo- Mieszkalne. Celem placówki ma być uczenie niepełnosprawnych samodzielności w codziennym życiu poprzez treningi, rozwój zainteresowań i wsparcie psychologa.

Centrum będzie ośrodkiem wsparcia dziennego pobytu z miejscami całodobowymi okresowego pobytu dla 23 dorosłych osób niepełnosprawnych z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. 15 osób ma korzystać ze wsparcia placówki w formie pobytu dziennego, zaś 8 osób otrzyma wsparcie w formie całodobowego zamieszkania przez 7 dni w tygodniu. Centrum ma pomóc niepełnosprawnym w przystosowaniu się do samodzielnego życia, przy tym ma odciążyć w codziennych obowiązkach rodziny osób niepełnosprawnych, którzy muszą się nimi opiekować 24 godziny na dobę. W centrum mają mieć zapewnione pełne wyżywienie, a niepełnosprawni dojeżdżający do placówki - zapewniony transport.

- Przeprowadzone wcześniej badania ankietowe w gminach wykazały, że zapotrzebowanie na pobyty w takiej placówce jest bardzo duże, ponieważ ponad 230 osób wymaga specjalistycznej opieki. Pobyt w Centrum będzie miał charakter rotacyjny, w turach około 3-miesięcznych i może objąć około 100 osób rocznie. Rekrutacja mieszkańców będzie prowadzona przy współudziale gminnych ośrodków pomocy społecznej oraz organizacji społecznych, działających w środowisku osób niepełnosprawnych – mówi starosta Waldemar Trelka.

Centrum nie mogło by powstać, gdyby nie dotacja, którą powiat otrzymał z Funduszu Solidarnościowego wdrażanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Całkowity koszt budowy ma wynieść nieco ponad 4 miliony złotych , zaś uzyskane dofinansowanie to prawie 3 miliony. Budowa centrum ma rozpocząć się w tym roku i zakończyć w 2022 roku.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE