UTH buduje Centrum Naukowo-Badawcze dla medycyny [AUDIO WIDEO]

2020-02-10 10:45

Władze Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego inwestują w rozwój kierunku lekarskiego. O jego losach po negatywnej decyzji Polskiej Komisji Akredytacyjnej ma zdecydować Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Inwestycja powstaje w miejscu starej hali sportowej przy Chrobrego. Uczelnia deklaruje, że będzie gotowa pod koniec czerwca tego roku. Placówka ma służyć kształceniu studentów, ale tez do celów medycznych. Na jego wyposażeniu znajda się między innymi tomograf, ultrasonograf czy EOS. To system obrazowania 3d powstały na bazie uhonorowanej nagroda Nobla technologii. Koszt budowy to 32 miliony złotych. Uniwersytet zakupił tez aparaturę medyczna za 10 milionów złotych.


W drugiej części dawnej hali ma powstać Centrum Symulacji Medycznej, czyli miejsce gdzie lekarze będą mogli poznać sposoby szybkiego reagowania na sytuacje kryzysowe. Koszt jego budowy to 9 milionów złotych.


Co z prosektorium?


Na jego potrzeby ma być zaadaptowana część pomieszczeń wydziału Inżynierii Chemicznej i Towaroznawstwa oraz Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu i Hali Technologicznej przyległej do laboratorium. Uczelnia jest na etapie pozyskiwania pozwoleń na budowę. Jest już firma, która jest gotowa wykonać projekt. W kwietniu uczelnia może być gotowa do przeprowadzenia przetargu, który wyłoni jego wykonawcę. Do momentu powstania Collegium Anatomicum zajęcia z anatomii prawidłowej będą przeprowadzane na innych uczelniach. Zajęcia z anatomii sekcyjnej będą odbywać się w szpitalach.

Prof. Dariusz Trześniowski o budowie obiektów dla medycyny na UTH
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE