piknik zdrowia

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Piknik zdrowia odbył się w centrum miasta

2022-05-28 19:27

Można było otrzymać sadzonkę za elektrośmieci a tuż obok wykonać sobie podstawowe badania. Dwa pikniki ekologiczny i zdrowia odbyły się w sobotę na placu Corazziego w Radomiu.

Piknik był okazją, do tego by zadbać o swoje zdrowie, zrobić badania i porozmawiać o profilaktyce. Swoje stanowiska miały oba szpitale specjalistyczne oraz Radomskie Centrum Onkologii. Pytań nie brakowało.

- Przychodzący do naszego stoiska mówią o różnych schorzeniach jakie ich dotykają. Mówią o problemach z tarczycą, hormonami, nadciśnieniem. My tłumaczymy mieszkańcom, że cholesterol jest czynnikiem budującym w naszym organizmie, i jak ważny jest odpowiedni poziom tego cholesterolu, bo ma on wpływ na rozwój chorób. Tutaj także można sprawdzić poziom cholesterolu - mówi Marzena Kośla z Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Profilaktyka była ważna, ale równie ważna była nauka.

- Rozdajemy apteki mieszkańcom, którzy przejdą szybki kurs pierwszej pomocy. Zasada jest prosta- jeżeli pacjent nie oddycha i nie ma tętna to trzeba rozpocząć masaż serca. Zatem 30:2 czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy. Dodatkowo podpowiadamy co zrobić gdy dochodzi do krwotoku. Zainteresowanie jest spore - mówi Arkadiusz Gradowski ze Środowiskowo- Lekarskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Radomiu.

Podczas pikniku prowadzona była też zbiórka krwi.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE