Nie będzie parkingu przy ul. Kelles- Krauza

2020-05-22 14:49 Wojciech Wójcikowski
parking
Autor: Wojciech Wójcikowski

Nie będzie​ parkingu "Parkuj i Jedź" przy skrzyżowaniu ulic Struga i Malczewskiego. Miasto w ubiegłym roku w ramach projektu multimodalnego wyremontowało obiekt, natomiast teraz władze Radomia otrzymały ekspertyzę z której wynika, że budynek znajduje się w złym stanie technicznym i nie może być dopuszczony do użytkowania.

W ubiegłym roku w ramach programu multimodalnego miasto wyremontowało wielopoziomowy parking przy skrzyżowaniu ulic Kelles- Krauza i Struga.  Remont kosztował 600 tysięcy złotych.  Teraz miasto posiada ekspertyz z której wynika, że obiekt nie może być eksploatowany.

– Nie otworzę dla mieszkańców Radomia parkingu. Z ekspertyzy, którą otrzymałem niezbicie wynika, że już 20 lat temu popełniono tam błędy konstrukcyjne - mówi prezydent Radosław Witkowski. - Błędy, które rzutują dziś na bezpieczeństwo obiektu. Dlatego zdecydowałem o wyłączeniu go z naszego dużego projektu multimodalnego. Będziemy szukać nowej lokalizacji dla parkingu typu par&ride, tak aby wypełnić wszystkie zapisy projektu multimodalnego, ale też po to, by stworzyć taki parking dla mieszkańców. Teraz mamy dwie możliwości: albo przeprowadzić remont tego parkingu, który może kosztować od 5 do 8 milionów złotych, albo też możemy sprzedać tę nieruchomość. Nowy właściciel zagospodaruje ją zgodnie z obowiązującym na tym terenie planem zagospodarowania przestrzennego. Taką decyzję może podjąć rada miejska i ja będę ją rekomendował radzie miejskiej

Sytuacja dziwi między innymi Sebastiana Pawłowskiego z radomskiego Bractwa Rowerowego.

- Wszystkie opracowania kształtowania polityki transportowej w miastach, mówią że parkingi należy lokować z dala od centrów miasta, po to by zachęcać ludzi do korzystania z komunikacji miejskiej - mówi Sebastian Pawłowski. - Samo założenie jest błędne. Jeśli stawiamy taki parking w centrum miasta to zmuszamy kierowców do wjazdu samochodem do miasta. Parking powinien być zlokalizowany na przykład na Gołębiowie przy  końcowym autobusu linii numer 9, po to by mieszkańcy mogli stamtąd dotrzeć do centrum. Poza tym jeśli ktoś przygotowuje remont, to na początku powinien wiedzieć jak duży będzie to remont. Potem dopiero podejmuje decyzje o jego rozpoczęciu lub odstąpieniu od remontu. Ja myślę, że ta sprawa wyjdzie nam na dobre. Parking i stacja benzynowa nie są nam potrzebne. W tym miejscu powinna powstać zabudowa pierzejowa, miejsce z którego mogliby korzystać mieszkańcy i zapewne tak się stanie.

Radni PiS zdecydowali się złożyć zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa w związku z przebudową parkingu. Ich zdaniem funkcjonariusze zajmujący się sprawami finansowymi gminy Miasta Radomia mogli przekroczyć swoje uprawnienia