Mazowieccy policjanci przebadani pod kątem wirusowego zapalenia wątroby typu C.

2022-07-05 13:50
badania
Autor: fot. MSS KG

Na co dzień są narażeni na kontakt z różnymi osobami, także mogących być nosicielami groźnych dla życia chorób. 80 policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu mogło dziś skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych pod kątem wirusowego zapalenia wątroby. Wykonali je pracownicy ze szpitala na Józefowie.

Jedna sal w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu zamieniło się w mobilne laboratorium. to tu pobierano krew a pracownicy szpitala udzielali informacji na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C. Profilaktyka jest ważna, bo zapalenie wątroby typu C nie daję żadnych objawów.

- 80 proc nie wie, że jest zarażona. Pierwsze objawy mogą przypominać objawy grypy lu niestrawności i często są bagatelizowane. Jeżeli wirus już namnoży się w komórkach może dojść do marskości wątroby, albo raka wątroby. Jeżeli wcześniej wykryjemy tego wirusa możemy stosować terapię, także pacjenci mogą być wyleczeni. Te badania wykonujemy w surowicy krwi. Pobieramy próbki krwi i poszukiwali przeciwciał HCV. Na zarażenie może być zakażony każdy raz. Możemy zarazić się podczas wizyty u dentysty, kosmetyczki czy fryzjerki. Do zakażenia dochodzi też w studiach tatuażu. Ten wirus przenosi się poprzez zabrudzone krwią, nieodpowiednio wysterylizowane narzędzia na przykład igły czy nożyczki - mówi Brygida Beck szef Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

Policjanci na co dzień mają kontakt z różnymi osobami, przebywają też w różnych pomieszczeniach. Stąd badania profilaktyczne są tak potrzebne.

- To już jest druga edycja z siedmiu badań profilaktycznych. Tym razem zgłosiło się 80 policjantów i pracowników Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. W sumie udało nam się przebadać 400 osób. Nasza formacja jest narażona na zakażenie. Mamy kontakt z różnymi osobami. Stawiamy  na zdrowie, stąd nasz udział w takich akcjach -mówi kom. Tomasz Łabys z Wydziału Kadr Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu

W Polsce co orku wkyrywa się kilka tysięcy zachorowań na zapalenie wątroby typu C.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE