KORONAWIRUS: Zamknąć się z dzieckiem w domu, czy wyjść na spacer?

2020-03-17 9:12
Spacery nie są przeciwwskazane
Autor: Pixabay.com

Zamknięte szkoły, przedszkola i żłobki spowodowały, że rodzice pozostali z dziećmi w domach. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy w czasie społecznej kwarantanny można wyjść z dzieckiem choćby na spacer?

Z obserwacji przebiegu pandemii koronowirusa wynika, że dzieci nie są w grupie ryzyka. Są najmniej narażone na zachorowanie, natomiast są nosicielami wirusa, prze co przenoszą tę infekcję na osoby starsze, i te które chorują na inne choroby typu cukrzyca, nadciśnienie czy choroby onkologiczne. Jak mówi pediatra z Radomskiego szpitala Specjalistycznego Stanisława Szcześniak-Mazur- w takim wypadku, nie musimy z dziećmi siedzieć w domu, ale unikajmy skupisk ludzkich:

Mimo koronawirusa wychodzimy z domu, wietrzymy mieszkania, oczywiście unikamy tylko dużych skupisk. Nie chodzimy na plac zabaw, nie chodzimy do klubów dziecięcy, no nie robimy imprez typu urodziny dziecka - odłóżmy te urodziny na lepsze czasy. Natomiast wychodzenie z domu jest jak najbardziej zalecane- nie w jakieś place zabaw, ale spacery w parkach gdzie nie ma dużych skupisk ludzkich mogą być, bo wietrzenie dróg oddechowych też powoduje oczyszczenie z wirusów.

Rodzice powinni też ograniczyć wizyty w przychodniach. Dotyczy to niekoniecznych w tym czasie badań. Do 30 kwietnia odroczone są także bilanse dzieci zdrowych. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Polskie Towarzystwo Pediatryczne zaleciły też okresowe zawieszenie szczepień.  W wystosowanym komunikacie czytamy

W nawiązaniu do dynamicznego wzrostu liczby przypadków zakażeń spowodowanych koronawirusem SARS-COV-2, powodującym chorobę COVID-19 oraz wprowadzeniem pandemii, a w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, lekarze i epidemiolodzy zalecają zawieszenie realizacji szczepień ochronnych.

W związku z dynamicznie wzrastającym w Polsce zagrożeniem epidemiologicznym związanym ze wzrostem liczby przypadków zakażeń spowodowanych wirusem SARS-COV-2 (koronawirusem), powodującym chorobę COVID-19, ogłoszeniem przez WHO stanu pandemii, wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, celem ograniczenia ryzyka zakażeń w grupie niemowląt, dzieci oraz ich rodziców/opiekunów, a także młodzieży i osób dorosłych, zalecają zawieszenie wszystkich wizyt profilaktycznych w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w tym szczepień ochronnych, wizyt w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS), które bez uszczerbku dla zdrowia dziecka mogą zostać przełożone na późniejszy termin.

Zalecenie dotyczące szczepień ochronnych nie wynika z przeciwwskazań medycznych do szczepień ochronnych w aktualnej sytuacji epidemiologicznej, lecz ma na celu ograniczenie bezpośrednich, zbędnych w okresie pandemii, kontaktów i spotkań sprzyjających szerzeniu się choroby.

Drodzy rodzice/opiekunowie pozostawcie dzieci w domu, z dala od potencjalnych zagrożeń, do czasu odwołania niniejszego zalecenia. Pamiętajmy także, że dzieci mogą przechodzić zakażenie bezobjawowo i być źródłem zakażenia dla osób dorosłych, dla których zakażenie może być śmiertelne.

Jedynym medycznym wyjątkiem uzasadniającym natychmiastowe szczepienie jest przeprowadzenie profilaktyki poekspozycyjnej przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze i ospie wietrznej.

Komunikat
Autor: screen/ Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego
Komunikat
Autor: screen/ Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE