Kleszcze atakują! Sanepid tłumaczy jak się chronić
Kleszcze lubią ciepłe dni - przestrzega radomski SANEPID. Z powodu dość wysokich temperatur zarówno w trawie jak i na drzewach można spotkać te pajęczaki. A jak się przed nimi chronić? Bardzo ważna jest profilaktyka - tłumaczy SANEPID.
Borelioza i zapalenie mózgu - takie choroby przenoszą kleszcze, które mogą zaatakować szczególnie w lesie lub w trawie. Według danych radomskiego SANEPIDu, około 1/3 kleszczy jest nosicielami chorób lub bakterii.
Najważniejsza jest profilaktyka. Trzeba ubierać się tak, by kleszcz nie mógł dostać się do naszej skóry - nosić długie rękawy, spodnie z długimi nogawkami, skarpety oraz nakrycia głowy - powiedziała Małgorzata Gregorczyk, rzeczniczka radomskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
W przypadku ukąszenia należy jak najszybciej pozbyć się kleszcza. Warto także zabezpieczyć naszych pupili przed kleszczami, na przykład specjalną obrożą czy kropelkami na kark.