onokologia

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Jutro Światowy Dzień Walki z Rakiem. Onkolodzy namawiają do badań profilaktycznych.

2023-02-03 15:45

Najważniejsza jest profilaktyka, bo rak wcześnie wykryty jest w pełni wyleczalny. 4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Lekarze z Radomskiego Centrum Onkologii apelują do wykonywania badań profilaktycznych takich jak usg i mammografia czy kolonoskopia.

W diagnostyce nowotworowej liczy się czas, a strach jest złym doradcą. Diagnoza o nowotworze to nie wyrok, bo pojawiają się nowe metody badań. Warto o tym pamiętać nie tylko w Światowym Dniu Walki z Rakiem. Jak informują  onkolodzy chorych na nowotwory będzie przybywać.

- Wspólnie zależy nam na profilaktyce, na to że by złapać chorobę jak najwcześniej. Nowotwory stają się bowiem choroba populacyjną. Co roku przybywa nam w kraju prawie 200 tysięcy nowych chorych, niedawno jeszcze było 100 tysięcy. Sytuacji nie poprawiła pandemia. W ostatnich dwóch, trzech latach pojawiali się u nas pacjenci, którzy mieli bardzo zaawansowany stan choroby. Wtedy musieliśmy odraczać leczenie ze względu na gorszy stan ogólny, albo stosować leczenie łączone: radioterapię, chemioterapię i leczenie chirurgiczne. Wiązało się to z dużym kalectwem u chorych. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza - mówi Antoni Wożniak specjalista onkolog z Radomskiego Centrum Onkologii.

Najwięcej kobiet choruje na raka piersi, wśród mężczyzn jest to rak płuc i prostaty.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE