Jak walczyć w nadwagą. W szpitalu na Józefowie odbył się dzień z bariatrią.

2022-11-23 14:28
otyłość
Autor: źródło Pixabay

Co czwarty mieszkaniec Polski może mieć problemy z nadwagą. Z myślą o osobach mających problemy z wagą w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu zorganizowano Dzień z Bariatrią. Mówiono miedzy innymi o sposobach walki z dużą wagą w tym wykonaniu zabiegu zmniejszania żołądka.

Podczas spotkania swoją wiedzą dzielili się specjaliście lekarze, fizjoterapeuci, dietetycy czy psycholodzy. Zaś swoimi doświadczeniami dzielil się pacjenci, którzy między innymi w Radomiu poddali się zabiegowi bariatrycznemu. W szpitalu na Józefowie przeprowadzono od poczatku roku ponad 80 takich zabiegów.

- Pacjent z nadwagą trafia do naszej poradni chirurgicznej najczęściej od lekarza pierwszego kontaktu. Jest konsultowany prze lekarza chirurga. W zależności o d potrzeb jest kierowany do dietetyka i psychologa. Tym samym sprawdzamy czy to leczenie operacyjne- będące tez obciążeniem dla organizmu - jest potrzebne. Czy pacjent jest do tego przygotowany również psychicznie. Jeżeli pacjent jest odpowiednio ukierunkowany i przygotowany cały ten proces jest łatwiejszy. Potem wyznaczany jest termin zabiegu i już dwa trzy dni po zabiegu pacjent może wyjść do domu. Po operacji jest tez pod opieką psychologa i dietetyka - mówi lekarz Paweł Cholewiński dyrektor ds. medycznych w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu

Zabieg bariatryczny wykonano u Doroty Zygmunt. Teraz pacjentka o swoich doświadczeniach dzieli się z innymi.

- Udało się i walczy to są słowa klucze. Tak naprawdę nic się jeszcze nie udało. To jest bowiem codzienna ciężka praca. To jest świadome jedzenie, świadoma aktywność fizyczna i wybór co dzień każdego dnia robi. Mój problem polegał na tym, że ze swoim problemem sama. Kiedy szłam do lekarza słyszałam, że muszę iść na dietę. Ten problem był bagatelizowany. Kiedy udało mi się popracować nad sobą i osiągnąć pewien efekt, dojrzałam do tego żeby się tym podzielić - mówi pacjentka Dorota Zygmunt.

Podczas spotkania odbyły się dwa spotkania - jedno skierowane dla pacjentów a drugi dla lekarzy.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE