Dbajmy o serce - apelują lekarze w Dzień Serca

2021-09-29 13:25
serce
Autor: Getty Images

O serce trzeba dbać nie tylko od święta- przypominają lekarze w dniu serca. Przypominają jak w naszym życiu ważny jest ruch i odpowiednia dieta. Co roku 80 tys. osób zgłasza się do szpitali z zawałem serca.

Przez pandemię wiele osób z chorobami krążenia przez lock down zaniedbało swoje zdrowi i jest to widoczne na szpitalnych korytarzach

- Jest na pewno jakaś nadplanowa liczba osób, po tym trudnym problemie jakim była pandemia. Ze względu na małą liczbę lekarzy i koniecznością szybkiej pomocy dla osób, które są w ciężkim stanie mamy większą liczbę pacjentów. Potrzeba dużo pracy, żeby to wszystko uporządkować i nadrobić pewne zaległości związane z systematyką i leczeniem ludzi, którzy wcześniej przeszli zabiegi na naczyniach wieńcowych. Trzeba jednak powiedzieć, że polska kardiologia jest dobrze uporządkowana - mówi kardiolog prof. płk. Leszek Markuszewski Dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowi Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu.

Jak dodają kardiolodzy problemy kardiologiczne nie biorą się znikąd

- Choroby serca mają swoje konkretne powody. Składają się na to permanentny brak ruchu, nieodpowiednia dieta, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca. Problemem staje się otyłość, która jest powodem wielu chorób. Problemem są zaburzenia lipidowe u wielu osób, które prowadzą do zmian miażdżycowych w naczyniach tętniczych. To są choroby, które gdy się nałoży na tło genetyczne i pewne uwarunkowania społeczne - przewlekły stres przede wszystkim to nasze serce ma prawo chorować- mówi prof. płk. Leszek Markuszewski.

Dzień Serca obchodzony jest w Polsce od 2002 roku.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE