Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku sprzeciwia się budowie biogazowni [AUDIO]

2021-03-16 12:07
Magdalena Abakanowicz - Mutanty 1 fot. J. Gaworski
Autor: Magdalena Abakanowicz - Mutanty 1 fot. J. Gaworski / CRP / Wikimedia Comons

Obawiają się, że inwestycja może odstraszyć gości. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku sprzeciwia się budowie biogazowni w jej pobliżu.

Inwestycja ma być zlokalizowana 1,5 kilometra od placówki. Dyrekcja centrum obawia się, że biogazownia będzie źródłem nieprzyjemnego zapachu. - To instytucja, która jest centrum dla artystów, którzy przyjeżdżają i tutaj tworzą. Żeby mieć takie możliwości, musimy zapewnić im czyste powietrze. Obawiamy się, że planowana biogazownia rolnicza utrudni naszą działalność,  mówi Maciej Aleksandrowicz, dyrektor CRP w Orońsku.

Maciej Aleksandrowicz, dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku - o budowie biogazowni w pobliżu placówki

Decyzja o budowie biogazowni jest już prawomocna. Negocjacje z inwestorem zadeklarował wójt gminy Orońsko, Henryk Nosowski. - Włączę się aktywnie w negocjacje z inwestorem. Tym bardziej, że wystąpił o zwiększenie inwestycji, a to daje nam podstawy do innego postępowania o wydanie warunków, mówi wójt gminy Orońsko.

Henryk Nosowski, wójt gminy Orońsko - o budowie biogazowni w pobliżu CRP

W sprawę włączyło się Ministerstwo, Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. - Ministerstwo wyraża swoją głęboką troskę i zaniepokojenie tymi planami inwestycyjnymi. To spotkanie było bardzo potrzebne i cieszę się z deklaracji pana wójta, że będzie dążył do uzyskania kompromisu - powiedziała wiceminister Magdalena Gawin.

Magdalena Gawin, wiceminister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - o budowie biogazowni w pobliżu CRP
Sonda
Zakaz podwożenia dzieci pod szkoły. Co o tym sądzisz?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE