Budżet Radomia uchwalony

2022-12-19 16:14
sesja
Autor: Wojciech Wójcikowski

Po sześciogodzinnej burzliwej dyskusji radni przyjęli budżet miasta na 2023 rok. Za projektem głosowało 12 radnych, 11 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. Za zgłoszonym projektem zagłosowali radni Koalicji Obywatelskiej. Przeciwni i wstrzymywali się radni PiS.

Najwięcej pieniędzy w budżecie miasto wyda na edukację -630 milionów złotych czyli 48 proc wszystkich wydatków bieżących Na kolejnych miejscach jest pomoc społeczna, ochrona zdrowia czy transport. Losy uchwalenia dokumentu ważyły się do ostatniej chwili.

-Dzięki temu budżetowi mamy stabilizację i spokój w wielu radomskich drogach. Czasy są ciężkie, kryzys zagląda nam do okien,co najlepiej widać przed świętami. Dla mnie wartością nadrzędną jest to, że wydatki budżetowe są przewidywalne. Podobnie jak w przypadku wielu innych samorządów nie jest to budżet marzeń. To niestety budżet kryzysu, inflacji i drożyzny. Owszem, bieżące dochody naszego miasta wzrosną o ponad 40 mln zł, ale w tym samym czasie wydatki bieżące zwiększą się o 116 mln zł. To oczywiście efekt m.in. wzrostu cen, np. energii czy stóp procentowych - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Projekt budżetu krytykowali radni PiS. Twierdzą, oni że wydatki miasta są niedoszacowane.

- Oświata i pomoc społeczna jest niedoszacowana. W trakcie roku będziemy musieli dokładać pieniędzy i ten budżet zmieniać. Ten budżet spełnia wymogi Regionalnej Izby Obrachunkowej, ale trzeba będzie go na każdej sesji zmieniać. Ten budżet jest tak naprężony, że po prostu kiedyś pęknie. Może nie w przyszłym roku, ale uważam że kolejny prezydent będzie miał problem z finansami miasta i będzie mógł tylko administrować miastem - mówił po głosowaniu Dariusz Wójcik radny PiS.

Na inwestycje zostanie przeznaczona kwota ponad 143 mln zł. Największe z nich to przebudowa wiaduktu w ul. Żeromskiego, rozpoczęcie III etapu budowy trasy NS, przebudowa ulicy Wolanowskiej, rozbudowa ulic Piwnej i Zgodnej oraz rozpoczęcie rozbudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym czy budowa wodnego placu zabaw na Borkach. Uchwalony deficyt budżetowy wynosi 130 mln zł.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE