40 przypadków zatrucia czadem w Radomiu

2022-01-21 14:44
Czujka tlenku węgla może uratować życie!
Autor: maraj, eska.pl

Apele strażaków przynoszą skutki, bo zdarzeń jest mniej, ale czad wciąż jest groźny. W tym sezonie grzewczym straż pożarna odebrała 40 takich zgłoszeń, w 11 przypadkach urządzenia pomiarowe straży wykazały stężenie tlenku węgla. 5 osób zostało odwiezionych do szpitala.

​Jest bezbarwny, bezwonny i śmiertelnie niebezpieczny. Każdej zimy czad stanowi śmiertelne zagrożenie- przypominają strażacy.

- Zima nie odpuszcza, więc temat czadu i bezpieczeństwa jest cały czas aktualny. Od początku tego sezonu grzewczego strażacy interweniowali już ponad 40 razy, w 11 przypadkach urządzenia pomiarowe wykazały obecność czadu. 5 osób musiało zostać przewiezionych do szpitala. Tlenek węgla to cichy zabójca- jest bezbarwny, bezwonny i silnie trujący. Pierwsze objawy zatrucia to bóle głowy, nudności i wymioty. Silne zatrucie może prowadzić nawet do śmierci. Jeżeli chodzi o najczęstsze przyczyny  są to wady urządzeń grzewczych oraz niedrożność przewodów wentylacyjnych. Apelujemy o regularne przeglądy urządzeń grzewczych oraz niedrożności przewodów wentylacyjnych- mówi Konrad Neska rzecznik radomskiej straży pożarnej.

Straż miejska przypomina, że przed czasem może nas uratować specjalna czujka.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE