12 martwych kaczek w stawie w Starym Ogrodzie. Zawinił człowiek?

2022-08-16 14:08
Stary Ogród
Autor: Wojciech Wójcikowski

12 martwych kaczek znaleziono w stawie w parku Stary Ogród w Radomiu. 3 kolejne były zatrute. Pobrano próbki wody, ale nie wykazały one zatrucia. Niewykluczone, że kaczki padły gdyż były karmione chlebem.

Znaleziska martwych kaczek w stawie w Starym Ogrodzie dokonano w czwartek.

- Wtedy nie zareagowałem i nie zadzwoniłem na straż miejską i to był błąd jaki popełniłem. Sądziłem, że służby wiedzą o tej sprawie. Kolejnego dnia zobaczyłem, że te kaczki nie zostały wyłowione i ze stawu czuć nieprzyjemny zapach. Wtedy poinformowałem straż miejską. Ważne jest, żeby reagować, gdy dzieją się takie rzeczy. Do parku przychodzi wiele osób i chodzi o to by być uczulonym na to co dzieję się w naszym mieście, czy najbliższej okolicy. Tym bardziej, że tego rodzaju zagrożenie może mieć wpływ nas wszystkich - mówi Jarosław Staniszewski ze Stowarzyszenia Zielona Akcja.

Jednak woda nie stanowi zagrożenia dla ludzi. W rozmowie z naszym reporterem wiceprezes Wodociągów Miejskich Jarosław Kolecki przyznał, że próbki wody zostały pobrane i nie ma w nich substancji toksycznych. Potwierdzeniem tego, ma być fakt iż nie padły ryby znajdujące się w stawie. Osoby zajmujące się przyrodą i ekologią w mieście wskazują, że problemem może być działanie człowieka.

- Takie zdarzenia miały już miejsce w Radomiu W grudniu 2021 roku mieliśmy taką sytuację w parku na Gołębiowie, Na początku tego roku doszło do takiej sytuacji w Leśniczówce. Wydaję nam się, że robimy dobrze dokarmiając kaczki i ptactwo. Jednak niestety robimy im w ten sposób krzywdę. Kaczki żyją w wodzie, bo odżywiają się różnego rodzaju robactwem i roślinnością wodną. Nie powinny jeść jednak chleba. Gdy mamy zamiar już dokarmiać ptaki najlepiej robić to zimą, kiedy to pożywienie jest trudno dostępne i dawać im ziarna zbóż czy kasze- tłumaczy Jarosław Staniszewski.

Wodociągi miejskie nie wykluczają, że w parkach pojawią się tabliczki informujące, by nie karmić ptaków resztkami pieczywa.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE