Wojewoda o punktach recepcyjnych: Obywatele ukraińscy będą mogli tam otrzymać pomoc

2022-02-24 16:28
Wojewoda o punktach recepcyjnych: Obywatele ukraińscy będą mogli tam otrzymać pomoc
Autor: PAP/DAREK DELMANOWICZ

Na terenie woj. podkarpackiego uruchomione zostały cztery punkty recepcyjne oraz dodatkowy punkt recepcyjny doraźny na dworcu PKP w Przemyślu dla obsługi ruchu kolejowego. Obywatele ukraińscy będą mogli tam otrzymać pomoc – zapewniła w czwartek na konferencji prasowej w Korczowej wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

Na terenie woj. podkarpackiego powstały cztery punkty recepcyjne, których zadaniem będzie przyjęcie i obsługa w pierwszym zakresie osób, które zdecydują się opuścić terytorium Ukrainy wobec zagrożenia wojennego – mówiła Leniart. Wyjaśniła, że cztery punkty recepcyjne są ulokowane w bezpośrednim sąsiedztwie przejść granicznych, czyli:

  • Medyka
  • Korczowa
  • Budomierz
  • Krościenko

- Będą to punkty, w których spodziewamy się obywateli ukraińskich, którzy wobec wojny zdecydują się opuścić terytorium swojego kraju i będą mogli liczyć na pomoc, która będzie im tutaj udzielana – zapewniła wojewoda.

CZYTAJ TAKŻE: Wojna na Ukrainie: Polskie wojsko podnosi gotowość bojową!

Jaką pomoc otrzymają uchodźcy w punktach recepcyjnych?

Wymieniła, że pomoc obejmie zarówno kwestie związane z pomocą prawną, np. zalegalizowania pobytu w Polsce, jak również udzielenie pierwszej pomocy medycznej, gdyby była potrzebna oraz zabezpieczenie pod względem spożywczym, sanitarnym humanitarnym.

- Jesteśmy przygotowani w zakresie funkcjonowania wszystkich punktów recepcyjnych i to działanie jest realizowane dzięki wysiłkowi podjętemu przez służby, które wspierały wojewodę w tym zakresie – zapewniła.

Wskazała, że chodzi o Straż Graniczną, Państwową i Ochotniczą Straż Pożarną, władze samorządowe lokalne, powiatowe oraz samorząd województwa oraz policję, która zabezpiecza punkty recepcyjne i ruch na terenie dróg prowadzących od przejść granicznych, który może być wzmożony. Zaznaczyła, że miejsca w tych punktach nie są do trwałego pobytu, ale do pierwszego zabezpieczenia.

- Zgodnie z naszym planem działania osoby te, po tym wstępnym zabezpieczeniu albo kierują się do miejsc pobytowych w Polsce, które mają ustalone, ewentualnie korzystają z miejsc pobytowych wskazanych przez wojewodów. I tu także organizujemy im transport oraz dowóz do tych miejsc. A więc rolą punktów recepcyjnych jest zachowanie pełnej przepustowości.

Zapewniła, że są kolejne miejsca, gdzie można będzie utworzyć nowe punkty recepcyjne, gdyby była taka potrzeba i okazało się, że potrzeby w tym zakresie są większe

Polsko - Ukraińskie przejście graniczne w Medyce 24 lutego
Sonda
Obawiasz się tego, że Rosja zaatakuje również Polskę?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE