pomoc humanitarna

i

Autor: Anna Cichy

W Przemyślu powstało nowe Centrum Pomocy Humanitarnej dla uchodźców

2023-01-17 16:09

Stary budynek po byłej szkole przy ulicy Bilana 2 w Przemyślu był wystawiony na sprzedaż i wymagał gruntownego remontu. Zajęły się tym organizacje UNHCR i CORE. Miasto nie wydało na ten cel swoich pieniędzy.

Wydarzenia po 24 lutego spowodowały, że Przemyśl bardzo szybko stał się jednym z głównych bohaterów w ogromnej akcji pomocowej dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Wszyscy doskonale pamiętamy, jak z dnia na dzień procesy pomocowe ewoluowały i do tej pomocy świadczonej na początku przez mieszkańców Przemyśla zaczęły dołączać profesjonalne organizacje międzynarodowe.

- Wszędzie na świecie gdzie dzieje się zło, bardzo szybko również zaczyna dziać się dobro. Tutaj w Przemyślu od pierwszych godzin konfliktu zaczęło dziać się bardzo wiele dobrych rzeczy – mówi Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla – czymś absolutnie niesamowitym było to, jak szybko zwykli mieszkańcy podjęli działania by pomagać ludziom potrzebującym. Bardzo szybko do tej pomocy przyłączały się profesjonalne organizacje, jak CORE czy UNHCR. W tym czasie wiele się od nich nauczyliśmy.

Pierwszym poważnym projektem, jaki miasto zrealizowało, było stworzenie Centrum Pomocy Humanitarnej przy ul. Lwowskiej.  Na ówczesne warunki i ogrom napływających każdego dnia uchodźców na pewno się ten projekt sprawdził. Ze względu jednak na to, że był to budynek po wielkopowierzchniowym supermarkecie, nie był to obiekt do końca przystosowany do tego, by nocowali w nim ludzie.

Wtedy narodził się pomysł stworzenia w Przemyślu miejsca, bardziej przyjaznego osobom uciekającym z Ukrainy

I tu inicjatywę przejęły UNHCR i CORE, organizacje, które zaproponowały miastu, że sfinansują remont miejskiego obiektu, który przez rok będzie służył uchodźcom wojennym jako noclegownia.

W ramach projektu wstawiono między innymi wytrzymałe drzwi termoizolacyjne, wymieniono i uszczelniono okna PCV, umieszczono instalacje fotowoltaiczne, wykonano zewnętrzne i wewnętrzne ocieplenie dachów z wykorzystaniem naturalnych materiałów oraz przeprowadzono renowację lub wymianę systemów grzewczych (grzejniki, instalacja CO). Te istotne prace zapewniają, że rodziny uchodźców w poszukiwaniu bezpieczeństwa znajdą tu godne, bezpieczne i wygodne warunki mieszkalne.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA BUDYNEK NA UL.BILANA PO REMONCIE!

- Powinniśmy traktować ten projekt jako wspólną inicjatywę, na którą wiele osób i organizacji miało wpływ. Nasze szybkie działanie i przeciwdziałanie temu co się wydawało niemożliwe, było naszym głównym celem, który chcieliśmy tu osiągnąć zwłaszcza teraz, w okresie zimowym, żeby jak najszybciej zapewnić możliwość zakwaterowania osobom uciekającym z Ukrainy. Ważne dla nas było to, by ludzie przybywający tu zachowali swoją godność. Zwłaszcza matki z dziećmi - mówił podczas otwarcia centrum Jack Haffner, przedstawiciel organizacji CORE.

Projekt udało się zakończyć szybciej niż na początku było to planowane. Prace zaplanowane na 6 miesięcy, udało się wykonać w czasie znacznie krótszym. Całość inwestycji wyniosła około 2 mln zł. Wartym podkreślenia jest fakt, że na ten cel nie zostały wydane pieniądze z miejskiego budżetu.

- Jestem bardzo dumny z tego, że nasza współpraca z Urzędem Miejskim i z Prezydentem Przemyśla w ostatnich miesiącach była na najwyższym poziomie i że ta pomoc jest nieustająca, bo Przemyśl nadal jest miastem tranzytowym, przez które przewija się tysiące ludzi. Wspólnie z biurem wojewody i lokalnymi władzami staramy się stworzyć inne takie miejsca w regionie. Oprócz tego, które jest w Przemyślu będziemy jeszcze tworzyć takie punkty w Medyce, Radymnie i Krośnie, ale Przemyśl jest najważniejszy – mówił Armen Yedgaryan z UNHCR.

Prezydent Przemyśla nie kryje radości i słów wdzięczności

- Dziękuję wam za to, że przez ten rok wspólnie uczyniliśmy wiele dobra, za to że nie zostawiliście miasta samego sobie, bo my nie bylibyśmy w stanie wykonać jednego procenta tej pracy, która została wykonana – Tak podczas oficjalnego otwarcia Centrum Pomocy Humanitarnej na Bilana dziękował organizacjom Wojciech Bakun.

  UNHCR:

UNHCR, agencja ONZ do spraw uchodźców, jest globalną organizacją poświęconą ratowaniu życia, ochronie praw i budowaniu lepszej przyszłości osobom zmuszonym uciekać ze swoich domów z powodu wojny lub prześladowania. Prowadzi międzynarodową akcję celem ochrony uchodźców, przymusowo przemieszczonych społeczeństw i bezpaństwowców. Dostarcza ratujące życie wsparcie, pomaga ochraniać podstawowe prawa człowieka i tworzy rozwiązania, które zapewniają ludziom bezpieczne miejsce, które mogą nazwać domem i budować dla siebie lepszą przyszłość.  Pracuje również w celu zapewnienia narodowości osobom o statusie bezpaństwowca.  Działa w ponad 130 krajach, gdzie używa swojego doświadczenia aby ochraniać i dbać o miliony osób.

  CORE:

Założona przez Seana Penna i Ann Lee, CORE (Community Organized Relief Effort) jest globalną organizacją pomocy kryzysowej, która niesie natychmiastowe wsparcie i zapewnia długoterminowe rozwiązania potrzebującym społecznościom. W sytuacji kryzysu, CORE odpowiada natychmiastowo aby zapełnić luki, zmobilizować zasoby i ustanowić zaufanie i kooperację we wnętrzu wspomaganej społeczności. CORE odegrała kluczową rolę w niesieniu niezbędnej pomocy marginalizowanym i zagrożonym społecznościom od początku pandemii COVID-19 i kryzysu humanitarnego w Ukrainie kontynuując swoją misję wzmacniania społeczności w i poza kryzysem na całym świecie. Więcej informacji: www.coreresponse.org i media społecznościowe: Facebook, Instagram i Twitter. 

Najlepsze piosenki na studniówkę. Tych hitów nie może zabraknąć!

Jak powinieneś spędzić ferie? Rozwiąż nasz quiz i się przekonaj!

Pytanie 1 z 9
Lubisz sporty zimowe?