lgbt

i

Autor: Pixabay

W Przemyślu nie będzie dyskryminacji ideologii LGBT

2021-05-26 14:02

Rada Miejska uchyliła przyjęte w sierpniu 2019 roku oświadczenie, wyrażające sprzeciw wobec promocji i afirmacji tak zwanych ruchów LGBT. Teraz Przemyśl nie będzie już kojarzony jako miasto „wolne od LGBT”

Oświadczenie z 2019 roku powodowało sporo kontrowersji, bo jak to w życiu bywa: miało zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. W sierpniu 2019 podpisało się pod nim 15 radnych, przeciwni byli tylko radni klubu Koalicja Obywatelska, jedna radna wstrzymała się od głosu, a czworo radnych podczas tej sesji było nieobecnych. Wczoraj losy tego oświadczenia potoczyły się nieco inaczej.

Projekt uchwały uchylającej owo oświadczenie z 2019 roku został przygotowany i zgłoszony przez prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna, który podał kilka powodów dla których jego zdaniem oświadczenie to nie przynosi Przemyślowi korzyści.

Dlaczego prezydent Przemyśla chciał uchylenia oświadczenia?

  • Wizerunek Przemyśla

Przede wszystkim kryzys wizerunkowy. Przemyśl zaczął być postrzegany jako miasto homofobiczne i nietolerancyjne, co jest zdecydowanie krzywdzące dla jednego z najstarszych miast Polski, słynącego z wielokulturowości i tolerancji.

  • Konsekwencje finansowe

Kolejnym powodem, zdaniem prezydenta Przemyśla są konsekwencje finansowe związane z niezwykle ważną kwestią, jaką jest pozyskiwanie funduszy zewnętrznych przez miasto Przemyśl. Chodzi zwłaszcza o Fundusze Norweskie, na których bardzo zależy władzom miasta.

  • Konstytucja

W końcu następnym, równie istotnym powodem decyzji prezydenta jest przestrzeganie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, która zakazuje dyskryminacji m.in. ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne, przynależność do mniejszości narodowej, niepełnosprawność lub orientacja seksualną.

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej, przemyscy radni uchylili oświadczenie wyrażające sprzeciw wobec LGBT

W głosowaniu nad projektem uchwały uchylającej oświadczenie z 2019 roku, 13 radnych zagłosowało za jego uchyleniem, 6 było przeciw, a 4 radnych było nieobecnych. Co ciekawe i dość rzadko ostatnio się zdarza: podczas tego głosowania nie było dyscypliny klubowej, każdy radny zagłosował zgodnie z głosem własnego sumienia.

Radni, którzy zagłosowali za projektem:

Robert Bal, Bartłomiej Barczak, Małgorzata Gazdowicz, Monika Jaworska, Marcin Kowalski, Jerzy Krużel,Tomasz Kulawik, Mirosław Majkowski, Bogumiła Nowak, Ewa Sawicka, Grażyna Stojak, Paweł Zastrowski.

Radni, którzy zagłosowali przeciwko:

Andrzej Berestecki, Andrzej Zapałowski, Dariusz Lasek, Monika Różycka, Maciej Kamiński, Wojciech Rzeszutko.

Nieobecni radni:

Wojciech Błachowicz, Daniel Dryniak, Tomasz Schabowski, Janusz Zapotocki.

Wiosenne nasadzenia w przemyskim Rynku

Gwara - Sprawdź, czy zrozumiesz, co do Ciebie mówią w innych regionach Polski

Pytanie 1 z 12
Jeżeli ktoś zaproponuje Ci na Warmii i Mazurach "anielskie ruchańce" to znaczy, że...