łapa

i

Autor: Bieszczadzki Oddział SG w Przemyślu

Strażnicy graniczni z Podkarpacia oko w oko z przyrodą

2022-09-22 15:24

Patrole graniczne dają wyjątkowy przywilej osobistych spotkań z niedźwiedziami, wilkami czy żubrami żyjącymi na wolności.

Ochraniają 240 kilometrów zielonej granicy z Ukrainą i 130 ze Słowacją. Służba w straży granicznej to nie tylko odprawy na przejściach granicznych, ale też patrole po dzikich terenach nie tylko Bieszczadów, ale i na Roztoczu i Ziemi Przemyskiej. Strażnicy Graniczni doskonale znają ochraniane przez siebie odcinki, a to jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem ukształtowania odcinków polskiej granicy państwowej, który jednocześnie bez wątpienia jest perłą polskiej przyrody.

Funkcjonariusze doskonale wiedzą np. gdzie niedźwiedzie mają swoje gawry i gdzie żerują, a niedźwiedzie znają już dobrze zapach mundurów i są przyzwyczajone do obecności strażników granicznych na swoim terenie.

- „Umowa„ jest taka, że nie wchodzimy sobie w drogę. Nie raz czujemy wzrok tych potężnych zwierząt na swoich plecach… wtedy spokojnie z pokorą ustępujemy im miejsca, bo w końcu one są u siebie! - mówi Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.

Strażnicy Graniczni z Podkarpacia realizują swoje zadania pieszo, konno, motocyklami, quadami, samochodami terenowymi, a także śmigłowcami. Niezależnie od formy patrolu na wyposażeniu posiadają m.in. noktowizory oraz kamery termowizyjne do całodobowego monitorowania granicy.

- Głównym zadaniem mundurowych jest zapewnienie szczelności zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, a specyfika regionu daje możliwość codziennego obcowania z wyjątkową przyrodą. Podczas służby mundurowi oko w oko spotykają się z mieszkańcami tutejszych lasów m.in. wężami, jeleniami, łosiami, żubrami, niedźwiedziami oraz watahami wilków – mówi P. Zakielarz.

Podczas bezpośredniego spotkania mundurowi zawsze ustępują im miejsca - w końcu zwierzaki są u siebie! Co więcej, zupełnie nieświadome prowadzonej obserwacji i obecności funkcjonariuszy SG zwierzyna toczy normalne życie, pokazując swoje usposobienie i zwyczaje. Zdarzyło się również, że okazałe osobniki zaglądały z zainteresowaniem niemalże wprost w obiektywy kamer wykorzystywanych w służbie przez Straż Graniczną.

Ceramiczny lis. Niezwykła pracownia artystyczna w Przemyślu

QUIZ. Historia i teraźniejszość. Większość pada przy piątym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Bolesław Chrobry został koronowany na króla Polski w...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE