Straż Graniczna rozbiła grupę przestępczą. Mieli prawie 3 tony suszu wartego 2 mln [ZDJĘCIA]

2021-04-06 13:49 A.I

Łącznie 10 osób zatrzymanych, zlikwidowana krajalnia i przejęte ponad 2,8 tony suszu oraz krajanki tytoniowej o rynkowej wartości ponad 2 mln zł. To efekt pracy funkcjonariuszy Straży Granicznej i KAS w ramach śledztwa prowadzonego przez SG pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Rzeszowie-Jasionce przy współpracy z Podkarpackim Urzędem Celno-Skarbowego w Przemyślu rozbili grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym rozprowadzaniem suszu tytoniowego. W skład grupy kierowanej przez małżeństwo z Rzeszowa wchodziło 10 osób z woj. podkarpackiego, małopolskiego oraz lubelskiego.

Na Podkarpaciu powstaną masowe punkty szczepień przeciw COVID-19

Szajka rozprowadzała susz oraz krajankę tytoniową na terenie województwa podkarpackiego oraz małopolskiego. Z kolei w lubelskim zaopatrywała się w tytoń z nielegalnego źródła. W trakcie realizacji sprawy w pomieszczeniach gospodarczych na jednej z posesji, zabezpieczono maszynę służąca do krojenia tytoniu oraz dodatkowe 400 kg suszu przygotowanego do krojenia.

Oszacowano, że organizatorzy przestępczego procederu w latach 2019 - 2020 rozprowadzili susz tytoniowy w łącznej ilości ponad 7 ton o wartości rynkowej 3,5 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: 45-letni kierowca zatrzymany w Rzeszowie po pościgu spędzi trzy miesiące w areszcie

Pierwsze zatrzymania miały miejsce 16 grudnia 2020 roku. Wtedy zarzuty usłyszało pięciu mężczyzn oraz trzy kobiety, w tym 57-letni Janusz N. oraz 51-letnia Dorota N. małżeństwo z Rzeszowa kierujące grupą. Jak się okazało szefowie szajki prowadzili na co dzień legalny punkt handlowy z wyrobami tytoniowymi na terenie Rzeszowa. Przestępczy proceder był dla nich dodatkowym źródłem utrzymania.

W ostatnich dniach marca zatrzymano kolejnych dwóch mężczyzn z grupy. Wszystkim przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz karnoskarbowe.