Służby rozbiły gang złodziei okradających podróżnych w pociągach

2021-11-17 15:27
SOK
Autor: SOK Przemyśl

Ich łupem padały nie tylko pieniądze, ale też cenne rzeczy znajdujące się w bagażach podróżnych. Przeszukanie bagaży i znalezienie łupów nie nastręczało trudności, bo ofiary spały w tym czasie odurzone alkoholem, bądź środkami farmaceutycznymi dosypywanymi do napojów.

Gang działał kilka lat w pociągach relacji Świnoujście - Przemyśl, Świnoujście - Warszawa, Zielona Góra – Warszawa. Do zuchwałych kradzieży dochodziło na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego.

Ich sposób działania był bardzo prosty: podawali podróżnym środki odurzające, następnie okradali, podczas gdy podróżni spali twardym snem.

Współpraca Straży Ochrony Kolei, CBŚP, Prokuratury Krajowej trwała kilka lat i w końcu doprowadziła do zatrzymania 7 osób, które zostały tymczasowo aresztowane. Zabezpieczono także narzędzia służące do popełniania przestępstw oraz środki farmaceutyczne, które mogłyby być podane podróżnym.

Usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, rozbojów oraz kradzieży szczególnie zuchwałych.

- Podejrzanym o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą jest mieszkaniec Warszawy, 30-letni Robert B. Policjanci CBŚP zatrzymali 4 podejrzanych w jednym z hoteli na terenie województwa wielkopolskiego. Kolejnych 3 podejrzanych zatrzymano w ich mieszkaniach. Podczas przeszukań miejsc pobytu oraz rzeczy podejrzanych zabezpieczono środki farmakologiczne i narzędzia najprawdopodobniej wykorzystywane podczas dokonywania przestępstw. Przejęto także monety kolekcjonerskie oraz pieniądze w różnej walucie: polskiej, ukraińskiej i euro. – powiedział Witold Flader z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu.

Co ciekawe, ofiarami gangu padali głównie obcokrajowcy, co pozwalało przypuszczać członkom grupy, że przestępstwa nie zostaną zgłoszone organom ścigania.

- Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie gangu byli także agresywni wobec konduktorów, których próbowano zastraszyć groźbami. - powiedział W. Flader.

W Podkarpackim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące działania w zorganizowanej grupie przestępczej, rozbojów oraz kradzieży szczególnie zuchwałych. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Rzeszowie wszyscy zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.

Prowadzący śledztwo nie kończą na tym współpracy ze Strażą Ochrony Kolei i przewoźnikiem oraz zapowiadają kolejne działania. Jednocześnie zwracają się z apelem do osób, które padły ofiarą w pociągach dalekobieżnych, a nie zgłosiły tego faktu organom ścigania, o kontakt z policjantami CBŚP pod numerem telefonu (+48) 477 218 984.

Przegrupowanie migrantów na granicy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE