Rok 2020 w Przemyślu będzie „Rokiem kapitana Henryka Jaskuły”!

2020-02-19 14:23
Rok kapitana H.Jaskuły
Autor: materiały prasowe UM Przemyśl

40 lat temu jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, kapitan Jaskuła samotnie, bez zawijania do portów opłynął kulę ziemską. Z tej okazji w tym roku szykuje się w Przemyślu sporo imprez!

Pamiętny rejs trwał dokładnie 344 dni. Rozpoczął się w porcie w Gdyni 12 czerwca 1979 roku. Na pokładzie jachtu „Dar Przemyśla”, który został specjalnie skonstruowany na tę okazję, Jaskuła nie posiadał żadnego sprzętu radiowego, którym mógłby wezwać pomoc. Kontakt ze światem zapewnił mu tylko radioodbiornik i radio UKF, do łączności na krótkich dystansach. Jego zapasy żywności to były konserwy Baltony, grochówka od wojska, chleb, 500 litrów wody i 24 buletki spirytusu, kilka piw i win. Rejs prowadził wokół Przylądka Dobrej Nadziei, na południe od Australii i Nowej Zelandii, i dalej, wokół Przylądka Horn. Do Gdyni dotarł z powrotem 20 maja 1980 roku ze słowami: „ Polsko kochana, Twój syn powrócił!” W Przemyślu i naszym województwie był witany jak bohater. Na podstawie prywatnych zapisków z rejsu w 1983 roku napisał książkę pt” Non stop dookoła świata”.
Jak czytamy na stronie internetowej przemysl.pl :
Kapitan Jaskuła został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest członkiem Bractwa Kaphornowców z legitymacją nr 3 oraz jest honorowym członkiem Joseph Conrad Club w Chicago z legitymacją nr 1. Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 24 kwietnia 2008 roku Panu Kapitanowi Henrykowi Jaskule nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla, a 11 lutego ubiegłego roku kapituła konkursu-plebiscytu organizowanego przez lokalny tygodnik Życie Podkarpackie, ogłosiła Go „Sportowcem Stulecia”. Cztery lata temu, 20 maja 2015 roku w samym sercu naszego miasta, przemyscy żeglarze i miłośnicy żeglarstwa wmurowali w bruk Przemyskiego Rynku tablicę upamiętniającą samotny rejs i Kapitana Jaskułę.


Przemyscy radni tym razem byli jednogłośni


To kolejna historyczna chwila. Całkowita zgodność radnych miejskich w Przemyślu to w ostatnich latach rzadkość. 17 lutego podczas sesji Rady Miejskiej radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę ustanawiającą rok 2020 Rokiem kapitana Henryka Jaskuły.


W 2020 roku w Przemyślu będzie się działo!


• Już w marcu pierwszym wydarzeniem będzie sympozjum pt „Historia żeglarstwa – od rejsów przedwojennych harcerzy do rejsu kpt. H. Jaskuły i 40 lat później…”
• Następnie w kwietniu w Zamku Kazimierzowskim wystartuje I Przemyski Przegląd Dziecięcej Piosenki Żeglarskiej „Mała Szanta 2020”.
• W Centrum Kulturalnym szykuje się kolejny koncert po hasłem : „Przez morza i oceany… podróż przez życie kapitana Henryka Jaskuły”.
• W kwietniu na placu przed Urzędem Miejskim w Przemyślu pojawi się wystawa plenerowa „Kpt. Henryk Jaskuła – Honorowy Obywatel miasta Przemyśla, żeglarz światowej sławy”.
• Nie braknie konkursu: „Bałtyk nasze morze – historia żeglarstwa polskiego”, w którym nagrodą będzie rejs morski młodzieży i studentów na trasie Gdynia – Gdynia.
• W maju Hufiec Ziemi Przemyskiej zaprosi na harcerską wyprawę żeglarsko-kajakową.
• W ramach „Nocy Muzeów” w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej otwarta zostanie wystawa fotograficzna „Przemyślanin kpt. Henryk Jakuła” połączona z multimedialną galą zatytułowaną „Twój syn powrócił”.
• Sezon żeglarski 2020 na Plaży Ostrów otworzą, III Regaty o Puchar Rektora PWSW w Przemyślu, Regaty solo małych żeglarzy „Dookoła świata” na łodziach typu Optymist i uroczysty chrzest jachtu żaglowego s/y „Kpt. Jan Malczewski”
• W czerwcu „Dzień Dziecka pod żaglami”. W planie regaty samotnych żeglarzy na czym się da, studencka wyprawa żeglarsko – kajakowa oraz rejs przemyskich żeglarzy do portów Szwecji i Danii „Śladami jachtu s/y „Dar Przemyśla”.
• W lipcu regaty samotników o Puchar kpt. Henryka Jaskuły oraz rekonstrukcja wydarzenia z 1980 roku – uroczyste zakończenie rejsu kpt. H. Jaskuły, wpłynięcie s/y „Daru Przemyśla” do Gdyni – na które zaproszeni zostaną wszyscy uczestnicy tego historycznego wydarzenia sprzed czterdziestu lat.
• W sierpniu rajd kajakowo – kolejowy na trasie Przemyśl – Hurko – Dworzec kolejowy Przemyśl Główny z „Balem żeglarza” .
• W październiku kolejna odsłona „Przemyślnych podróży” w przemyskim Centrum Kulturalnym, również poświęcona wspomnieniom kpt. H. Jaskuły.
• Uroczyste zamknięcie roku Kapitana Henryka Jaskuły planowane jest na październik.

Rok kpt.H.Jaskuły
Autor: A.Czereba, UM Przemyśl
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE