Przemyśl: Ponad 20 tys. osób skorzystało z aplikacji chroniącej uchodźców

i

Autor: PAP/Mateusz Marek

Przemyśl: Ponad 20 tys. osób skorzystało z aplikacji chroniącej uchodźców

2022-03-30 14:43

Ponad 20 tys. osób skorzystało już z aplikacji, która pomaga skojarzyć uchodźców z Ukrainy z kierowcami, którzy oferują transport – powiedział PAP Witold Wołczyk z urzędu miasta w Przemyślu. Aplikacja wykorzystywana jest w Centrum Pomocy Humanitarnej, które działa w Przemyślu, w hali po byłym hipermarkecie Tesco.

Aplikacja była wykorzystywana do zarządzania ludźmi i została dostosowana do kojarzenie kierowców z osobami, które chcą dostać się w konkretne miejsce. Udostępniona jest oczywiście za darmo. - Kierowcy i uchodźcy są rejestrowani w Tesco, wiemy kto i gdzie chce jechać oraz jakie kierunki oferują przewoźnicy. Dodatkowo kierowcy są też przez nas sprawdzani, jeśli mówią np., że są z konkretnej fundacji, to staramy się sprawdzać czy faktycznie tak jest. Oczywiście robimy to na tyle, na ile możemy – podkreślił Witold Wołczyk z urzędu miasta w Przemyślu. Zaznaczył, że dzięki tej aplikacji wiadomo kto, gdzie i z kim jedzie. - Po zakończeniu kursu prosimy o to, żeby uchodźcy zaraportowali nam czy dojechali szczęśliwie, czy wszystko przebiegło w porządku – dodał Wołczyk.

CZYTAJ TAKŻE: Wkrótce w Przemyślu startuje VII Integracyjna Olimpiada Sportowa

Aplikacja to ochrona dla uchodźców

Urzędnik podkreślił, że aplikacja to forma ochrony, bo jak przyznał, na początku konfliktu "wszystko szło na żywioł".

- Mnóstwo ludzi, z dobrej woli, chciało pomóc, przyjeżdżało do miasta własnymi samochodami, a nawet autobusami. Ale uchodźcy, co jest zrozumiałe nawet w normalnych warunkach, bali się jechać z obcymi ludźmi, tym bardziej, że były to głównie kobiety z dziećmi. Ta aplikacja to jest jakaś forma uwiarygodnienia i zabezpieczenia, na ile się da – powiedział.

Zdaniem Wołczyka, zdecydowana większość osób, chciała i nadal chce pomagać z dobroci serca. - Ale zawsze może trafić się jakaś osoba, która może mieć złe intencje czy np. wziąć pieniądze za swoją pomoc – mówi. Samorząd Przemyśla zaproponował też korzystanie z tej aplikacji innym miastom m.in. Chełmowi. Do tej pory w aplikacji zarejestrowało się ponad 20 tys. osób. Tylko w ostatni wtorek w aplikacji zarejestrowało się ok. 120 kierowców

Jak wygląda pomoc na granicy? (Medyka)
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE