Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyslu

i

Autor: Anna Cichy

Przemyska Trasa Podziemna już działa. To istna perełka! [VIDEO, AUDIO,GALERIA]

2023-03-31 15:10

Chcecie usłyszeć historię o Przemyślu? Zejdźcie do podziemi! Poznacie dzieje nadsańskiego grodu z czasów, gdy był jednym z najwspanialszych miast w Polsce. Przejdziecie się korytarzami, które budowali nasi przodkowie w XV wieku! Wycieczka Podziemną Trasą Turystyczną w Przemyślu to fascynująca podróż w czasie. Warto ją przeżyć!

„Mamy kolejny obiekt turystyczny, którym warto się chwalić” – padało z ust wielu uczestników oficjalnego otwarcia Podziemnej Trasy Turystycznej w Przemyślu. „Cacko”, „perełka turystyczna”… to najczęstsze określenia na tę atrakcję, która przecież nie jest niczym nowym! To piwnice przemyskich kamienic, które przez wiele wieków tkwiły uśpione i zapomniane oraz fragment świetnie zachowanego kolektora sanitarnego (jednego z niewielu takich w Polsce!), obiekty przywrócone światu już w nowoczesnej formie, naszpikowane mulitimediami, pięknymi ekspozycjami, ekranami z których mówi do nas profesor Jerzy Motylewicz, ekspert i wybitny znawca historii Przemyśla. Każdy kto tylko chce, może przeżyć niezwykłą przygodę, zanurzyć się w świat renesansowego Przemyśla.

Złoty wiek miasta

„Złoty wiek miasta” to hasło przewodnie tej trasy, która nawiązuje do czasów świetności Przemyśla. Na przełomie XV i XVI położenie Przemyśla na skrzyżowaniu najważniejszych szlaków handlowych spowodowało ogromny rozwój miasta: handlu i rzemiosła. W Przemyślu znajdowało się aż 17 cechów, wino produkowane na Winnej Górze konkurowało z winem z Tokaju, a często było doceniane bardziej niż węgierskie. Przemyśl posiadał też ponad 20 browarów, a piwo produkowane na ziemi przemyskiej było spławiane Sanem dalej w świat, nie tylko do polskich miast, ale też na Ruś czy Węgry! W 1530 roku Przemyśl jako jedno z pierwszych miast w Polsce posiadał wodociągi. Potężny mur obronny nadsańskiego grodu był solą w oku niejednego władcy, choćby carycy Katarzyny i Rosji.

To tylko mały ułamek wiadomości i smaczków, jakie można poznać po przekroczeniu progów Trasy Podziemnej. Jak wyglądał słynny ratusz przemyski, o którym tak wiele się ostatnio mówi, którego obrysy wkrótce będziemy podziwiać na odnowionej płycie Rynku i w jaki sposób chłodzono i przechowywano cenne przedmioty w piwnicach. Jakich ziół używano w leczeniu, jak dbano o higienę na ulicy Wodnej i jak się ubierano. Wchodząc w przemyskie podziemia szykujcie się na potężną dawkę fascynującej historii!

Jak się zaczęło?

Ta wspomniana fascynująca historia Przemyśla przez wiele wieków leżała pod powierzchnią ziemi zapomniana, a w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku nawet jeszcze przysypana gruzem! Do czasu gdy w roku 1998 niczym w przygodowym filmie do jednej z piwnic Urzędu Miejskiego w Przemyślu nie zszedł ówczesny urzędnik miejski, Jerzy Krużel.

Te piwnice wtedy pełniły funkcję składu niepotrzebnych rzeczy, znajdowały się tam też dwie kotłownie, wtedy po raz pierwszy zobaczyłem jakie piękne są tam ściany, elewacje i sufity. Kiedy w 2000 roku zostałem wice prezydentem miasta, postanowiłem pod naszym magistratem zrobić porządki. Wywieźliśmy stamtąd ponad 40 samochodów gruzu i śmieci! Kiedy zdałem sobie sprawę o wartości tych zabytków, zacząłem wraz z innymi osobami dążyć do inwentaryzacji i rewitalizacji tych obiektów – powiedział nam Jerzy Krużel.

POSŁUCHAJ CO BYŁO DALEJ!

Rozmowa z Jerzym Krużelem w przemyskiej redakcji Radia ESKA:

O przemyskich podziemiach z Jerzym Krużelem:

To prawdziwa perełka turystyczna!

Dziś dzięki staraniom obecnych władz i dofinansowaniu, o które zabiegali wraz z marszałkiem Piotrem Pilchem na wyciągnięcie ręki mamy w Przemyślu piękną atrakcję, która nie tylko zafunduje nam ciekawą wycieczkę i opowie o historii miasta uwzględniając osoby niepełnosprawne, bo do dyspozycji jest też audioprzewodnik z audiodeskrypcją oraz aplikacja mobilna, którą można zainstalować nieodopłatnie we własnym smartfonie. A wisienką na torcie na końcu trasy jest kino 3D.

- Jestem przekonany, że trasa spodoba się odwiedzającym i będzie żelaznym punktem każdej wycieczki i każdego turysty odwiedzającego Przemyśl. Chciałbym, żeby mieszkańcy naszego miasta również znaleźli w tym obiekcie miejsce w którym warto spędzić czas z rodziną i znajomymi! Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do odwiedzin i zakochania się w historii naszego miasta, zwłaszcza w Złotym Wieku Miasta! - mówi Wojciech Bakun prezydent Przemyśla.

- Przemyska Podziemna Trasa Turystyczna, to nie tylko nowa atrakcja na mapie Przemyśla, to miejsce w którym możemy w innowacyjny sposób poznać historie miasta oraz społeczności, które je tworzyły. Zgłębiając się w okres renesansowego Przemyśla nie jedna osoba będzie zdziwiona bogactwem miasta oraz dorobkiem jego mieszkańców. Zupełną nowością jest możliwość zobaczenia wizualizacji zabytków z tego okresu, także tych które nie zachowały się do naszych czasów – powiedział nam Michał Thier, Prezes Oddziału PTTK im dr M. Orłowicza w Przemyślu

Inwestycja kosztowała 10,5 mln zł, realizowana była we współpracy z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej i jest częścią całego projektu rewitalizacji przebudowy wschodniej części rynku.

Podziemna Trasa Turystyczna jest otwarta:

  • od wtorku do soboty w godzinach 9.00 – 16.00, ostatnie wejście o godzinie 14.30.
  • w niedzielę w godzinach 11.00-15.00, ostatnie wejście o godzinie 13.30.

Ceny biletów:

  • bilet normalny - 22 zł, 
  • bilet ulgowy - 11 zł (uczniowie szkół, studenci, emeryci i renciści oraz osoby niepełnosprawne), 
  • uczestnicy programu Karty Rodziny Wielodzietnej z Przemyśla i Żurawicy (odpowiednio zniżki 50% i 30 %), 
  • dzieci w wieku od 3 do 7 lat - 1 zł
Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu

Jak dobrze pamiętasz lata 80.? QUIZ dla nostalgii

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się kot ze zdjęcia, bohater popularnej w latach 80. dobranocki?
Jak nazywa się kot ze zdjęcia, bohater popularnej w latach 80. dobranocki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE