Podkarpacka Straż Graniczna zatrzymała przestępcę ściganego przez Interpol [AUDIO]

2020-11-26 15:23 Anna Cichy
granica
Autor: BOSG w Przemyślu

Funkcjonariusze Straży Granicznej z przejścia granicznego w Budomierzu zatrzymali obywatela Turcji ściganego czerwoną notą Interpolu i Europejskim Nakazem aresztowania. O jego dalszym losie zadecyduje sąd. Sprawdź szczegóły na ESKA Przemyśl.

Funkcjonariusze Straży Granicznej mają dostęp do systemów informatycznych nie tylko krajowych, ale tez zagranicznych, w tym realizują też zlecenia Interpolu. Od początku tego roku Straż Graniczna z Podkarpacia zrealizowała na granicy już ponad 280 tzw. „trafień”, są to właśnie te zlecone przez Interpol czynności, natomiast zatrzymano 13 osób ściganych Czerwoną Notą Interpolu.

Czerwona Nota Interpolu oznacza najwyższy stopień międzynarodowych poszukiwań, jest informacją dla służb wszystkich krajów, że poszukiwany jest nadzwyczaj niebezpiecznym przestępcą. Ta kategoria oznacza poszukiwania w celu aresztowania, a następnie ekstradycji.

Do kolejnego takiego zatrzymania doszło 25 listopada na przejściu w Budomierzu. Tam do odprawy granicznej na wjazd do Polski z Ukrainy zgłosił się 46-letni mężczyzna, obywatel Turcji.

- W trakcie kontroli granicznej funkcjonariusze SG ujawnili, iż cudzoziemiec jest poszukiwany przez francuski wymiar sprawiedliwości. Interpol wydał za nim czerwoną notę, co stanowi najwyższy poziom międzynarodowych poszukiwań. Jego dane figurowały również w europejskich bazach – dodatkowo wystawiono za nim Europejski Nakaz Aresztowania. - powiedziała Radiu ESKA Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.

Z materiałów francuskich służb wynikało, że obywatel Turcji był poszukiwany od kilku lat za rozboje i pobicia we Francji.

Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. O jego dalszym losie zdecyduje sąd.

POSŁUCHAJ o szczegółach, mówi Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu:

Turek ścigany czerwoną notą Interpolu zatrzymany na przejściu granicznym w Budomierzu
Najwyższy punkt widokowy w Przemyślu